HABER

Bayram namazı nasıl kılınır? Kurban Bayramı namazı kaç rekat? İşte Diyanet bayram namazı kılınışı

Bayram namazı nasıl kılınır sorusu, ilk defa bayram namazı kılacak olan veya unutan birçok kişi tarafından sorgulanmaya başladı. Bugün tüm illerde kılınacak olan Kurban Bayramı namazı öncesinde, konuya ilişkin bilgi edinmek isteyen vatandaşlar araştırma yapıyor. Birçok kişi, 'Bayram namazı nasıl kılınır, kaç rekat?' şeklinde internet üzerinden arama yapıyor. Peki, bayram namazı nasıl kılınır? Kurban Bayramı namazı kaç rekat? İşte Diyanet bayram namazı kılınışı.

Bayram namazı nasıl kılınır? Kurban Bayramı namazı kaç rekat? İşte Diyanet bayram namazı kılınışı

Bayram namazı nasıl kılınır, kaç rekat sorusu birçok kişinin gündeminde yer alıyor. Yılda iki kez kılınan bayram namazlarının kılınışı birçok kişi tarafından unutulabiliyor. Kurban Bayramı sebebiyle, 'Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekat?' sorularına binlerce vatandaş yanıt arıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan bilgiler sonrasında bayram namazı kılınışı açıklandı. Peki, bayram namazı nasıl kılınır? Kurban Bayramı namazı kaç rekat? İşte Diyanet bayram namazı kılınışı.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

İşte Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan bayram namazı kılınışı;

Bayram namazına, allahuekber "Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan (Ramazan veya Kurban) Bayramı namazını kılmaya. Uydum hazır olan imama." denip niyet edilir.

İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp "Allâhu Ekber" diyerek tekbîr alıp ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve "Sübhaneke" duasını okur. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp "Allahu Ekber" diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp "Allâhu Ekber" diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp "Allâhu Ekber" diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve imamın okuduğu sûre ve âyetleri dinler. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde yapılır.

Ardından 2. rek'âta kalkılıp, eller göbek altında bağlanır. İmam, sûre ve âyetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp "Allahu Ekber" diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp "Allahu Ekber" diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp "Allahu Ekber" diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde yapılırak namaz bitirilir.

Sonra, imam minber'e çıkarak "Bayram hutbesi" ni okur. Sonra, dua edilir.

BAYRAM NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Kurban Bayramı öncesinde bayram namazı kılacak olan birçok kişi, bayram namazının rekat sayısını öğrenmek istiyor. Bayram namazı 2 rekatlık bir namazdır ve cemaatle birlikte kılınır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler