Bayram şekeri alırken bunlara dikkat!

Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, bayramda alınacak şekerleme etiketleri üzerinde 'E441 veya jelatin veya gelatin' yazan ürünler için vatandaşların çok ihtiyatlı olmasını ve uzak durmalarını önerdi.

Bayram şekeri alırken bunlara dikkat!

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, bayramda alınacak şekerleme etiketleri üzerinde 'E441 veya jelatin veya gelatin' yazan ürünler için vatandaşların çok ihtiyatlı olmasını ve uzak durmalarını önerdi.

Büyüközer, "Bilhassa, yılda 5 bin ton civarında ithal edilen jelatinin büyük çoğunluğunun domuzdan ve helal kesilmemiş sığır ve benzeri hayvanlardan üretilmiş olduğu düşünülürse, şüpheden uzak durmak için jelatinli ürünlerden kaçınılmalıdır. TSE'nin bazı yetkililerinin bayram öncesi açıklamalarında sığır jelatininin helal olduğunu iddia etmesine rağmen etiketinde E441 veya jelatin veya gelatin yazan ürünler için biz çok ihtiyatlı olunmasını ve uzak kalınmasını öneriyoruz." dedi.

"CİDDİ TEHDİT OLUŞTURABİLİR"

Uzmanların, hijyenik olmayan şartlarda üretilen, kalitesiz ve bayat şeker ve çikolatanın sağlığı ciddi biçimde tehdit ettiği uyarısında bulunduklarını hatırlatan Büyüközer, hemen her köşede satışa sunulan marketlerdekinin yarı fiyatına, ama sağlıksız ve güvencesiz lokum, çikolata, şekerleme türlerinin, bayram geleneklerini yerine getirmek isteyen dar gelirli vatandaşı adeta 'tüketim tuzağı'na çektiğini ifade etti.

"HER TÜRLÜ SAHTEKARLIK YAPILIYOR"

Denetlemenin olmadığı yerlerde her türlü sahtekârlığın yapılabildiğini önceki yıllarda yaşanan acı tecrübelerden bilindiğini dile getiren GİMDES Başkanı, "Vatandaşların seyyar tezgâhlarda açıkta satılan şekerleme ürünlerinden kesinlikle uzak durmalarını öneriyoruz. Hatta, pazar paylarını sokak satıcılarına bırakmak istemeyen büyük marketlerin ürünlerine de dikkat etmeleri gerektiğini vurguluyoruz. Tüketici, gıda ürünlerinin son kullanma tarihini iyi kontrol etmelidir.

Bu son kullanma tarihlerinin orijinal etiket baskısı mı, yoksa sonradan kaşe ile vs. basılmış sahte bir tarih mi olduğuna dikkat etmelidir. Rengi matlaşmış şekerlemelerin bayat olabileceğini asla akıldan çıkarmamalıdır. Lokum alacaklara ise şu ikazlarda bulunuyoruz: Kaliteli ve taze lokum, üzerine baskı uygulandığında yayılmaz ve baskı kalktığında eski halini alır. Elle iki kenarından çekildiğinde lastik gibi uzamaması ve ele yapışmaması, lokumların taze olduğunu gösterir. Aksi olursa, o lokumu asla tüketmeyiniz." uyarısını yaptı.

ŞEKER ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ

Şeker alırken domuz ve türevi içerdiği için üzerinde E441 veya jelatin veya gelatin yazan ürünler için çok ihtiyatlı olunmalı,

E120 Karmin boya maddesi ihtiva eden ürünler, hem bilhassa çocukların sağlığı için zararlı, hem de bir böcekten elde edilen katkı maddesi olduğu için dinen mahzurlu olduğu düşünülmeli.

E471, E472, E473, E474, E475, E476, E477 Mono ve Digliserit ve tuzlarını içeren ürünlerde, bu katkı maddesinin hem hayvani yağlardan, hem de bitkisel yağlardan üretildiği dikkate alınmalı.

Etikette bunun açıkça belirtilmiş olması gerekir. Eğer bitkisel olduğuna emin isek kullanabileceğimizi, aksi halde uzak durmamız gerektiğini bilmeliyiz.

E950, E951, E952 ve E954 Suni tatlandırıcılar Asesulfam, Aspartam, Sıklamik Asit ve Sakkarinleri ifade eder. Bunlar, gıdalarda ve ilaç sanayiinde tatlandırıcı olarak kullanılırlar; fırınlanmış yiyecekler, dondurulmuş tatlılar, şekerlemeler, mandıra ürünleri, pastalar, farmasotik olarak ağız hijyeni ve son zamanlarda içeceklerde de kullanılıyor. The Center for Science in the Public Interest (CSPI) yapay tatlandırıcılar aspartam, sakarin ve asesülfam potasyumu en kötü 10 katkı maddesi listesine dahil etti; bu üç tatlandırıcının da hayvanlarda kansere neden olduğu tespit edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
Denetimi vatandaş yapamaz görev devletin.Kontrol yok ki ....
vatandaşı uyarana kadar devlet görevini yapıp denetimlerini yaparak imal edilip piyasaya sürülmesini engelleseya vatandaş hangi bir ürünü inceleyecek.
EEE DEVLET NE İŞ YAPAR PEKİ??????? NERDE BU SAĞLIK BAKANLIĞI?????İBRAHİM TATLISESE ÖZEL AMBULANS UÇAK TAHSİS EDEN BU BAKANLIK NE İŞ YAPAR??????
millete sözde müslüman ülkesinde salyangoz sattırıyorsunuz .bunları neden sözde dindar devlet önlemez.yasaklayın toplatın imha edin kanun yapan sizlersiniz.
Ulan bunlar madem sagliga zararli hangi akla hizmet YASAKLAMİYORSUNUZ??? VATANDAS TEK TEK BUNLARAMİ BAKACAK,YASLİSİ,OZURLUSU.. DEVLETİN VE SAGLİK BAKANLİGİNİN GOREVİ NEDİR??? DELİRTİRSİNİZ SİZ ADAMİ...
Ee TÜRKİYEDE OLUR BÖYLE ŞEYLER NE DOMUZ KALDI NE AT NE EŞEK ŞİMDİ DE SIRA KEDİ KÖPEKTE HER ŞEYİ YEDİRDİLER ÇİNLİLERİDE GEÇTİK VESSELAM ALMANLAR BİLE KULLANIP KULLANMADIKLARINI HİÇ ÇEKİNMEDEN SÖYLERLER AMA BİZİMKİLER KULLANSALAR BİLE YEMİN EDERLER KULLANMIYORUZ DİYE
HER TÜRLÜ SAHTEKARLIK YAPILIYOR ! namusa çok önem veririz biz çok namuslu milletizdir vesselam !
En iyisi bişey yemeyelim..
devletin görevlileri toplayıp imha etsin tamam kamu görevlileri bulundukları ilden başka bir ile denetim için görevlendirilirse ve denetim bitti mi odan kendi görev yerlerine dönüş yaptırılırsa bu işler yoluna girer. yoksa t.c. vatandaşı dürüst olmaz. çünkü başta kilerini örnek alıyorlar.
bir tane ev baklavası yerim daha da başka bişey yemem zaten.ama yiyenlere karışmam.beyin bedava
aslında en iyi denetleyici ve müfettiş vatandaştır şikayetleri dikkate alsa yetkililer sanmam sahtekarlık yapabileceklerini özellikle gıda konusunda vatandaş çok dikkat eder yeterki şikayetleri dikkate alsınlar yetkililer
Diğer Haberler