HABER

Bayram trafiği, 2 bin 752 can aldı

Bayram trafiği, 2 bin 752 can aldı

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Kazım Barışık, son 17 yılda Kurban Bayramı tatillerinde meydana gelen trafik kazalarına 2 bin 752 kurban verildiğini belirterek, sürücülere "Dikkatli, hoşgörülü olun, bayram trafiğini kana bulamayın" uyarısında bulundu.

Barışık, yaptığı açıklamada, bayram trafiğinde kaza ve ölümlerin artan yoğunluk nedeniyle 3 kat artış gösterdiğini belirterek, 1990-2006 yılları arasındaki Kurban Bayramı tatillerinde 236 gün tatil olduğunu, meydana gelen 3 bin 355 trafik kazasında 2 bin 752 kişinin hayatını kaybettiğini, 7 bin 41 kişinin ise yaralandığını bildirdi.
Trafik yoğunluğunun yanı sıra dikkatsizlik, hoşgörüsüzlük, acelecilik, kurallara uyulmaması, yorgun araç kullanılmasının kazaların artmasında önemli etken olduğunu belirten Barışık, bayramların yaşama davet olduğunu, bu bilinçle direksiyon başına geçilmesi gerektiğini kaydetti. Barışık, "Bayramda yas değil, sevinç, mutluluk yaşamak istiyoruz" dedi.

Barışık, yola çıkacak araçların teknik özelliklerine uygun bakımlarının mutlaka yaptırılması konusunda sürücüleri uyardı. Barışık, uyarılarını şöyle sürdürdü:
"Bayram coşkusuyla dalgın, yorgun, uykusuz, özellikle alkollü ve uyuşturucu etkisi yapabilecek ilaç içerek araç kullanılmamalıdır. Yolculuk süresince ağır ve yağlı yemekler yenilmemelidir. Hava, yol ve görüş şartlarına göre hız ve fren mesafesi ayarlanmalı, sık sık mola verilmelidir. Kurallara titizlikle uyulmalı, hatalı sollama yapılmamalı, emniyet kemeri mutlaka kullanılmalıdır. Kış mevsimi şartları dikkate alınarak yağmur, çamur, kar ve buz görüşü azaltmaktadır. Araçların lastikleri hasarsız ve havaları tam olmalı, karlı kesimlerde mutlaka kış lastikleri kullanılmalı, yanlarında zincir bulundurulmalıdır. Ayrıca aracın aküsü, farları, silecekleriyle kalorifer, klima, havalandırma ve rezistansı kontrol edilmelidir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön