Bayramda kalori fazlasına dikkat!

Çikolata ve tatlıların çok tüketildiği Ramazan Bayramı'nda her ikramı kabul etmemekte fayda var.

Bayramda kalori fazlasına dikkat!

Ramazan Bayramı'nda çok tüketilen şekerli besinler kilo alımına sebep olabiliyor. Ancak sorun sadece kilo artışıyla sınırlı kalmayabilir. Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, fazla şekerli gıda tüketiminin, gaz sıkıntıları, şişkinlik, hazımsızlık, mide bulantısı, baş ağrısı, tansiyon problemi ve şeker koması gibi sorunlar doğurabildiği uyarısında bulunuyor.

Bu nedenle bayramda sağlığa dost ikramları seçmek gerektiğini belirten Enç, bayramı hem kilo almadan hem de hastalanmadan geçirmek için önerilerini şöyle özetliyor:

SÜTLÜ TATLILARI TERCİH EDİN

“Bayramda şekerli besinler, yağlı hamur işleri, hamurlu ve şerbetli tatlılar, çikolatalar, pastalar yerine sütlü tatlıları ya da meyveleri tercih edin. Çünkü hamur ve şeker ikilisi hem kilo alımına sebep olur hem de kan şekerini olumsuz yönde etkiler. Bu besinler özellikle diyabet hastalarında ciddi sağlık problemine neden olabilir. Bu olumsuzluklara zemin hazırlamamak için yapacağınız ikramlar konusunda dikkatli olmalısınız.

ASİTLİ İÇECEKLERDEN UZAK DURUN

Asitli ve şekerli içecekler yerine su, maden suyu, taze sıkılmış meyve suyu ya da bitki çaylarını seçin. Çünkü asitli ve şekerli içecekler kan şekerini hızla yükseltir ve fazla kalori içerir. Tatlı ikramı için de hamurlu ve bol şerbetli, ağır tatlılar yerine sütlü tatlıları veya meyve tatlılarını tercih edin. Bu durumda hem kendi sağlığınızı hem de misafirlerinizin sağlığını tehlikeye atmamış olacaksınız.

BAĞIRSAKLARA DİKKAT

Bayramlarda meyve-sebze tüketimi azalır. Yetersiz alınan posa bağırsakların düzensiz çalışmasına neden olabilir. Posalı gıda tüketimi hem bağırsakları rahatlatır hem kan şekerini daha yavaş yükseltirler hemde tokluk hissi oluşturarak aşırı yeme isteğini azaltır. Bunun için gün içerisinde mutlaka birkaç porsiyon meyve tüketmeye ve sebzelerin ana öğünlerde yer almasına özen gösterilmeli. Ayrıca günlük sıvı tüketimi de 1,5-2 litre düzeyinde tutulmalı.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
off nasılda canım çekti yaaaaa
Diğer Haberler