Bayramda yola çıkacaklar dikkat!

Yetkililer, yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle, karayollarında yoğunlaşacak trafiğe ve muhtemel risklere ilişkin vatandaşları uyardı.

Bayramda yola çıkacaklar dikkat!

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TTKÖD) sürücülere, yaklaşan Ramazan Bayramınedeniyle, karayollarında yoğunlaşacak trafiğe ve muhtemel risklere ilişkin hatırlatma ve uyarılarda bulundu.

TTKÖD Genel Başkanı Hitay Güner, bayramlarda yollarda sıkışıklığın ve kaza riskinin arttığını belirterek, sürücülerin normal zamanlardan daha fazla dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı. Güner, sürücülere güvenli bir yolculuk için yapmaları gerekenleri madde madde şöyle sıraladı: "Taşıtınızın seyahat öncesi tüm bakım ve kontrolünü yaptırın. Sürücü belgesi, taşıt ruhsatı, trafiksigorta poliçesi ve egzoz emisyon belgesi yanınızda bulundurun. Yola çıkmadan önce uykunuzu iyice alın, direksiyon başına yorgun oturmayın. Taşıta biner binmez emniyet kemerinizi takın ve ancak aracı terk edeceğiniz zaman çözün. Nerede oturursa otursun araçtaki herkesin emniyet kemerini takmasını isteyin. Bir kişi dahi takmazsa aracı hareket ettirmeyin.

Çocukları arka koltukta oturtun. Bütün koltukların baş yastıklarının oturan kişilerin ensesine değil, başının arkasına gelecek şekilde ayarlanmasını sağlayın. Araçtaki diğer kişilerle konuşurken dahi gözünüzü yoldan ayırmayın. Hem iki yönlü, hem bölünmüş yollarda sadece sağ şeritten gidin. Ancak önünüzdeki aracı geçmek için şerit değiştirin." Hız limitlerini aşılmaması ve yavaş gidilmesi gerektiğine dikkati çeken Güner, hız arttıkça görüş alanının daraldığını ve tehlike anında gereken önlemin zamanında alınamayacağını ifade etti. Güner, açıklamasında şunları kaydetti: "Hızlı giderken kaza yaparsanız, kazanın şiddeti de artar ve ölümlere neden olur. Önünüzdeki yavaş araçları yol şartlarından emin olmadıkça acele hareketlerle geçmeyin. Cep telefonunuzla direksiyon başında kesinlikle konuşmayın, mesaj göndermeyin. Kulaklık ya da araç kiti de kullanmayın. Yol tabelalarının hepsine bakın, verdikleri mesajlara göre hareket edin. Yol çizgilerini izleyin ve devamlı çizgilerde asla ve asla doğrultu ve şerit değiştirmeyin. İki saatte bir hiç değilse beş dakika mola verin. Direksiyon kullanırken yavaşlayan kan dolaşımımı hızlandırmak için mola esnasında muhakkak araçtan inip, hareket edin. Ülkemizde başta gelen kaza nedeni ’arkadan çarpmadır’. Bu yüzden önünüzdeki araca asla yaklaşmayın. Diğer sürücülerin yanlış, sorumsuz ve hatta saygısız hareketlerine kızmayın, sinirlenmeyin, hırslanmayın. Onlara derslerini vermeye kalkışmayın. Sizin için önemli olan trafik polisinin denetimi değil, kendi kendinizi denetlemeniz ve kendinize saygınızdır."

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
SADECE BİRBİRİNİZE SAYGI GÖSTERİN YETER.....
TRAFİK PARA CEZALARINI ARTIRMAYA DEVAM EDİN, ÇÜNKÜ CEZALAR ARTTIKÇA KAZALAR DA ÇOĞALIYOR. DİKKAT ETTİNİZ Mİ... YANİ PARA CEZALARININ ARTMASI HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR. HAAA "BENİ İŞİN O YÖNÜ İLGİLENDİRMİYOR, BEN CEBİMİ DOLDURAYIM DA GERİSİ TUFAN" DİYORSANIZ O ZAMAN ZAMLARA SON GAZLA DEVAM.
iyi güzel uyarılar aslında uyarı değil yapılması gerekenler ama imam gene bildiğini okurmuşşşş(((
BUNU SÖYLEYEN YETKİLİLER O ZAMAN ÖNCE SİZ ÖNLEM ALIP DENETLİCEKSİNİZ OTOBÜS ŞÖFÖRLERİNİ NAPÇAZ EV YÜZÜ GÖRMEDEN SAATLERCE ARABA KULLANIP Bİ ŞEHİRDEN DİGERİNE İNİYOR VEYA 4 SAAT UYKUYLA DİREKSİYONA CIKIYOR SİZ ÖNCE GİDİP TERMİNALLERİ DENETLEYİN FİRMALARI DENETLEYİN ÜÇ BEŞ KURUŞ ALIP GÖRMEZDEN GELMEYİN 12 SAATLİK YOLA 2 SÖFÖR DEGİL 3 ŞÖFÖR İLE ÇIKILMASI ŞARTINI UYGULUYAIN BIRAKIN GARİP VATANDAŞI
3 ŞOFÖRÜN AYLIK GİDERİ NE KADAR HESAPLADINMI SONRA KAZIK SANA KAÇAR
Hafif bir uyku bastırsa bile çekin benzin istasyonlarına veya pansiyon varsa kesinlikle uyuyun en azından yüzünüzü bir yıkayın . Yanınıza enerji içeceği alın. 1-2 saat geç gidin onların sizin cenazenize gelmesinden iyidir. Sürücüler ne kadar dikkatli olsada bu 2 ayaklı insan kılığındaki Kamyocnular sağolsun kazalar oluyor ya 3 şeritli yolun 3 ünde de Kamyon olur mu ? Birbirlerini sollayacaklar diye insan canı alıyorlar . Aynı zamanda bu Kamyonların arkasına koruyucu demir ŞART !!!!!! Daha kaç can alacaklar böyle ama milletvekilinin oğlu ölse anında demir yaptırırlar . Arabayı biçiyorlar .
BİLGİ İÇİN TŞKR EDERİZ FAKAT ÇOK SÜRÜCÜ ARKADAŞLARIMIZ KURAL TANIMIYOR DİĞER SÜRÜCÜLERİ BİLGİLENDİRMEK İÇİN SİNYAL BİLE VERMEYEN ARKADAŞLARIMIZ VAR ÇOK ŞERİH DEĞİŞTİREN VAR SERİTİ ORTALAYIP YOL VERMEYEN ARKADAŞLAR VAR .
Bu yazdıklarınız çok güzel şeyler ama uygulayan kaç sürücümüz var acaba sürücü saga veya sola dünüş yapcak ama sinyalini kulanmak aklına gelmiyor demeki bunlara kurs verirken sinyaller öğretilmiyor sanırsam bunlarda kazaya sebebiyet veriyolar bu sürücülerin biraz daha dikkatli olması lazım teşekkür ederim
ilk önce kamyonlar ve otobüs şirketleini denetleyin eksoz pulu neymiş yaaa kazayı mı önlüyor rüşvet varken ne gerek var tabiii kazalar hep kamyonların otobüslerin yüzünden sol şiritde tır bana sellektör yapıyor ve hızım 140 150 o şerefsizin plakasını aldım şikayet ettim ve arkasından gittim ama ne çeviren oldu ne durduran devlet duysunnnnnn
SÜRÜCÜLER KENDİNİZİ DEGİL YANINIZDAKİ SEVDİKLERİNİZİ VE KARŞINIZDAKİ İNSANLARI DÜŞÜNÜN HIZA KURALLARA SİNYALLERE İŞARETLERE UYUN KİMSENİN BURNU KANAMASIN HAYIRLI YOLCULUKLAR OLSUN İŞALLAH
HİTAY BU İSMİ İLK DEFA DUYDUM NEYSE 55 YILIN TERCÜBESİ. ŞÖFÖRÜN BİRİNCİ GÖREVİ YOL DURUMUNA GÖRE KURALLARA UYMASI GEREKİR TRAFİGİN YOGUN OLDUGU YERLERDEN ÇABUK KURTULMASI GEREK BOŞ YOLDA HIZ DAN KAÇINMASI GEREK SÜS GÖZLÜGÜNÜ ASLA KULLANMAMALI GÜNEŞ DAHİ OLSA GÜNEŞLİK YETERLİ HER AN BİR ARAÇ KULLANDIGINI UNUTMAMALI LAKAYİT DAVRANMADAN CİDDİ VE SORULULUGUNU BİLİNCİNDE OLMALI DİREKSİYONU TUTUNCA KENDİ ARAÇTAN DEGİL ARAÇ KENDİNDEN KORKMALI. KAZASIZ BELASIZ HAYIRLI YOLCULUKLAR KİMSE BEN İYİ ŞÖFORUM DEMESİN BEN DAHİ.KAZA GÖRÜNEREK GELMİYOR ALLAH MUHAFAZA.
Diğer Haberler