HABER

BBC'den askerlerle ilgili ilginç iddia

BBC'den askerlerle ilgili ilginç iddia

PKK tarafından rehin alınan Türk askerlerinin serbest bırakılması dünyada yankı buldu. BBC, PKK'nın rehin Türk askerlerini serbest bıraktığını duyururken, askerlerin, "Irak hükümetinin, Irak'tan Türk topraklarını saldıran asilere karşı harekete geçme sözünü vermesinden bir gün sonra olduğu"na dikkat çekti.
İngiliz yayın kurumu BBC, "PKK asileri, ‘Türk askerlerini serbest bıraktı" başlıklı haberinde "PKK savaşçılarının iki hafta önce Irak sınırına yakın bir pusuda rehin aldıkları sekiz Türk askerini serbest bıraktıkları belirtiliyor" dedi.

PKK'nın bir sözcüsünün, askerleri Iraklı Kürt yetkililerine teslim edildiğini söylediğini kaydeden BBC, "Bu, Irak hükümetinin Irak'tan Türk topraklarını saldırı asilere karşı harekete geçme sözünü vermesinden bir gün sonra oldu" yorumunu yaptı.

BBC, PKK'nın geçen ay "askeri kampanyası"nı yoğunlaştırdığını, bunun da Türkiye'nin "misilleme ile tehdit etmesi"ne neden olduğunu belirterek şöyle devam etti:
"Ankara'daki hükümet, Irak hükümetinin PKK'ya karşı harekete geçmemesi halinde sınır ötesi operasyonlar yapmakla tehdit etmiş ancak şimdiye kadar bu tehdit yerine getirmedi."

BBC, "Irak da Türk saldırılarına karşı topraklarını savunmaya yemin ettiğini ancak aynı zamanda Türkiye içerisinde saldırılar gerçekleştiren PKK asilerine karşı önlem almayı da söz vermişti" dedi.

(ANKA)

Geri Dön