HABER

BBG gözünü askerlere dikti

BBG'nin gazi dernekleriyle irtibat kurarak, evsiz kalmış ya da son savaşlarda yaralanmış olan eski askerleri istedikleri belirtiliyor.

İngiltere'de en son yayınlandığında beklenen ilgiyi görmeyen Biri Bizi Gözetliyor (BBG) programının yapımcılarının, sansasyon yaratacak yeni bir bölüm yapmak üzere gözünü Afganistan ve Irak'ta savaşırken yaralanıp sakat kalmış askerler dikmesi tartışma yanattı.

Son program reyting getirmeyince zor durumda kalan BBG'nin yapımcıları, çareyi gelmiş geçmiş en sansasyonel yarışmayı hazırlamak için Irak ve Afganistan'da savaşırken yaralanmış ve bazı uzuvlarını kaybetmiş askerleri kullanmakta buldu.

Kanal 4 televizyonunda yayınlanan BBG'nin arkasındaki yapımcı şirket Endemol'ün gazi dernekleriyle irtibat kurarak, evsiz kalmış ya da son savaşlarda yaralanmış olan eski askerleri istedikleri belirtiliyor.

Hatta program yetkilileri, sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden de savaşta yaralanarak sakat kalmış askerlere mesaj atıp, şova devat ediyor.

Reyting uğruna duygu sömürüsü yapmak ve yarışmacıların hassas yönlerini istismar etmekle kullanan yapımcılar Irak'ta bir patlamada bacağını kaybetmiş olan Stephen Shine ile temasa geçmiş bile.

Shine'ın hikayesi bir asker derneğinin internet sitesinde yer alıyor. BBG'nin de bu kurumla irtibata geçtiği belirtiliyor.

Olayın ortaya çıkmasının kamuoyunda şok etkisi yarattığı kaydedilirken, Army Benevolent Fund adlı vakfın sözcüsü Annabelle Fuller "Biz bir yardım kuruluşuyuz. Kötü TV programları için bir seçme kutusu değiliz. Bizim yardım ettiğimiz insanlar savunmasız, yardıma ihtiyacı olan kişiler" diyerek tepki gösterdi.

Bir başka asker derneğinden Dave Davies, "Benim korkum yapımcıların bu sakat kalmış askerleri gülünç duruma düşürmeye çalışacak olmaları" derken, İngiltere Ulusal Savunma Derneği'nden John Muxworthy, "Bu insanların acılarından nemalanmaya nasıl kalkışırlar? Bu sadece kabul edilemez değil, aynı zamanda tamamen etik dışı" diye çıkıştı.

Sadece geçen yıl Afganistan'ın Helmand bölgesinde 106 İngiliz askeri öldü, 430'dan fazlası yaralandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön