HABER

BBP'den hükümete 'sınır' tepkisi

Ahmet Şanverdi, "Sınırlar bir ülkenin namusudur, ihaleye çıkarılamaz. Nedir bu asker düşmanlığı, asker sınırı 87 yıldır nasıl koruduysa bundan sonra da korur" dedi.

ANKARA (İHA) - Büyük Birlik Partisi (BBP) Dış İlişkiler ve Türk Dünyasından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Şanverdi, "Sınırlar bir ülkenin namusudur, ihaleye çıkarılamaz. Nedir bu asker düşmanlığı, asker sınırı 87 yıldır nasıl koruduysa bundan sonra da korur" dedi.

BBP Genel Başkan Yardımcısı Şanverdi, yaptığı yazılı açıklamada, sınır güvenliğinin askerden alınıp sivil güvenlik birimlerine devredilmesinin tehlikeli bir gelişme olduğunu belirterek, hükümeti eleştirdi. "Sınırlar bir ülkenin namusudur" diyen Şanverdi, "Bunu da mı ihaleye çıkaracaklar, nedir bu asker düşmanlığı? Nedir bu AB'ye bağlılık? Asker sınırı 87 yıldır nasıl koruduysa bundan sonra da korur. Bu yanlış karardan bir an önce dönülmelidir" dedi.

Söz konusu projenin devlete yaklaşık 8 milyar dolara mal olacağını ve bu paranın önemli bir kısmının AB fonlarından karşılanacağını belirten Şanverdi, bu durumun utanç verici olduğunu ifade etti. Şanverdi, "AB reformları kapsamlında projenin 2012'de faaliyete geçmesi için düğmeye basıldığı bildirilen projeyle Türkiye'nin sınırlarını asker değil, 70 bin sınır polisi koruyacak deniyor. Oysa şimdi tamamına yakını mecburi askerlik hizmetini yerine getiren askerden oluşan 35 bin Mehmetçik korumaktadır. Kıt

kanaat geçinen, bütçesi her yıl milyarlarca dolar açık veren bu millete yazık değil mi? Bütçeye getireceği yükün yanında sınır güvenliğinde daha iyi sonuçlar alınacağını da zannetmiyoruz" diye konuştu.

Geri Dön