HABER

BDP: Meclis ramazan sonrası toplanmalı

BDP Grup Başkanvekilleri Ekim ayının beklemeden Meclis'in Ramazan sonrası olağanüstü toplanması gerektiğini savundu.

BDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Pervin Buldan, yasama yılını değerlendirerek, "Ne yazık ki ülkenin biriken sorunlarının çözümü konusunda geride bırakmış olduğumuz yasama yılında da parlamento ihtiyaca cevap olamamış, yeni anayasa ve demokratikleşme başta olmak üzere atılması gereken temel adımlar gelecek yasama yılına ertelenmiştir" açıklamasında bulundu.

Baluken ve Buldan, basın toplantısı düzenleyerek tatile giren TBMM'nin yasama yılını değerlendirdi. Baluken ve Buldan TBMM yasama yılıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu parlamentonun iradesi iki yıldan buyana tutukludur. Halkın seçilmiş temsilcileri olan milletvekilleri, cezaevindedir. Halk iradesini hiçe sayan bu tablo karşısında hükümetin ve parlamentonun bir çözüm üretmemiş olması, asla kabul edilecek bir durum değildir. Yasama ve yürütmenin, yargı vesayeti karşısındaki bu etkisizliği demokratik siyaset adına bir utanç tablosudur. Türkiye bu demokrasi ayıbını daha fazla sürdüremez, sürdürmemelidir" diye konuştu.

Parlamentonun demokratikleşme, eğitim, sağlık, yoksulluk gibi sorunlarda çözüm üretemediğini ifade eden Baluken ve Buldan, AKP'nin gerçek sorunları bir kenara bırakarak parlamentoyu sadece kendi özel gündemleri için işlettiğini, muhalefetin öneri ve tekliflerini, çağrılarını, uyarılarını dikkate almadığını söyledi. Baluken ve Buldan, "BDP/Blok grubu bu ülkenin demokratik ana muhalefeti olarak, Kürtlerin, Türklerin, Alevilerin, farklı etnik ve inanç gruplarının, emekçilerin, işçilerin, kadınların, öğrencilerin, farklı cinsel yönelimi olan kesimlerin, inançlarından dolayı mağdur olanların, engellilerin, çevrecilerin, bu ülkede ezilen ve ötekileştirilen bütün kesimlerin sorunlarını cesurca ve kararlı bir biçimde parlamento gündemine taşıdık, çözüm önerdik" ifadelerini kullandı.

"DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK ERTELENMEZ, ERTELENMEMELİDİR"

Baluken ve Buldan, parlamentonun tatile girmemesi gerektiğini tekrardan hatırlatarak şunları söyledi:

"Şimdi sıra demokratik adımlarda. Biz başından bu yana parlamentonun tatile girmemesi gerektiğini ifade ettik halen aynı noktadayız. Demokratik reformlar hızla parlamentonun gündemine gelmelidir. Biz BDP olarak acil demokrasi paketi hazırlayarak, hükümete sunduk. Şimdi vakit kaybetmeden hükümetin bu demokratikleşme reformlarını gündemine alması, gerekli düzenlemeleri yaparak meclis gündemine getirmesi gerekir. Ekim ayını beklemeden Meclis'in Ramazan sonrası olağanüstü toplanması gerekir. Halkımızın, demokratik kamuoyunun, bir bütün olarak Türkiye toplumunun beklentisi bu yöndedir. İnsanlar her gün sokaklarda daha fazla demokrasi ve özgürlük talep ederken, halkımız her gün meydanlarda çözüm ve barış taleplerini dile getirirken parlamento tatil içerisinde olamaz. Demokrasi ve özgürlükler ertelenemez, ertelenmemelidir." ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön