BDP, PKK'nın ilk silahlı eylemini kutladı

Barış ve Demokrasi Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı, PKK'nın ilk silahlı eylem yıldönümü olan 15 Ağustos nedeniyle İstasyon Meydanı'nda mitingle düzenledi.

BDP, PKK'nın ilk silahlı eylemini kutladı

Abdullah Öcalan posteri ile örgüte ait flamaların açıldığı mitingde konuşan BDP DiyarbakırMilletvekili Nursel Aydoğan, Öcalan'ın mesajını ileteceğini belirterek, "Diyor ki sayın Öcalan, '21 Mart'ta tarihi Amed Nevruzunda başlattığım barış sürecine kesintisiz büyük destek veren halkıma şükranlarımı, sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum' diyor" dedi.BDP Diyarbakır İl BaşkanlığıPKK'nın 15 Ağustos 1984 tarihinde Şemdinli ve Eruh İlçeleri'nde düzenlediği ilk silahlı eylemin yıldönümünü, bugün akşam saat 19.00'da İstasyon Meydanı'nda düzenlediği bir mitingle kutladı. Yaklaşık bin kişinin katıldığı kutlamada sık sık Öcalan, PKK ve YPG lehine slogan atılırken, Öcalan posteri YPG ve PKK posterleri açıldı. Kürtçe müzik eşliğinde halayların çekildiği kutlama törenine BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ile bazı partiyöneticileri de katıldı.

"E DEVLET GİDİYOR, APOYLA GÖRÜŞÜYOR"

Polis kontrol noktasının bulunmadığı kutlamalarda, alana girmek isteyen 4 kişiden şüphelenen polis arama yaptı. Taşıdıkları poşette Öcalan flamaları bulunan 4 kişi polis tarafından gözaltına alındı. Polisin gözaltı yaptığını duyan BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, Güvenlik Şube Müdür Yardımcısı Metin Koç ile görüştü. Gözaltına alınanların nedenini soran BDP'li Zümrüt'e polis müdürü Koç, kişilerin taşıdığı poşette Öcalan flamalırının bulunduğunu, adli işlem için polis merkezine götürüldüğü cevabını verdi. Bunun üzerine BDP'li Zümrüt, "Suç mu? e devlet gidiyor Apoyla görüşüyor. Poster için gözaltı mı olacak?" cevabını verdi. Polis Müdürü Koç ise, "Evet devlet gidip görüşebilir, ancak kanunlar çerçevesinde bu suçtur. Gözaltına alınan kişilerin serbest bırakılmasına savcı karar verir" diye karşılık verdi.

ÖCALAN'NIN MESAJ OKUDU

Havai fişeklerin atıldığı gecede konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, "Kürt halk önderi Abdullah Öcalan'ın mesajı var" diyerek, "Demokratik çözüm ve barış sürecinin başlangıcından günümüze 5-6 aylık bir zaman geçti. Sayın Öcalan son yaptığı görüşmede eş başkanımız ve Pervin Buldan aracılığıyla sizlere bir mesaj göndermiş. Diyor ki sayın Öcalan, '21 Mart'ta tarihi Amed Nevruzunda başlattığım barış sürecine kesintisiz büyük destek veren halkıma şükranlarımı, sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum' diyor. Sıkıntılarla birlikte çözüm süreci devam ediyor. Ama biz her şart ve koşulda barış için çalışmaya sonuna kadar devamı edeceğiz. Tercihi kendilerine bırakıyoruz. Bu süreç seçimlere heba edilebilecek bir süreç değildir. Herkes akılını başına toplamalıdır. Çünkü bu masaya kolay oturulmadı. Eğer o masadan kalkılırsa sonucu da iyi hesap edilmelidir. Bu halkın, Türkiye'deki halkların önüne savaşa artık tahammülü kalmamıştır" dedi.
Miting sırasında ölen PKK'lılar için saygı duruşunda bulunulurken, Kürtçe şarkıların söylendiğietkinlik geç saatlere kadar sürdü. BDP'liler daha sonra sabaha kadar nöbet tutacaklarını belirttikleri Belediye Konuk Evi önüne gitti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 94 yorum
canı cehenneme hepinizin, zorla kürtlerden soğuttunuz bizleri
PKK SENİN DERİNİ YÜZECEĞİM VE BU TÜRKİYEMİN TOPRAKLARINDAN SÜRECEĞİM
Yürü be kim tutar seni
hahahahaa :D çok komiksin be serhat hahahahaha
Stand-Up çuluk yapmaya gerek yok :)
türkiye pkk mezar olcak arkasını kime dayasa dayasın türkmileti çekinmez ya istiklal yal ölüm türkün desturu türklüğü kabul edmeyenler kürdistana bay bay ırak a
Kanka Hadi Bakalım Bin Otobüse Gel :)))
yazık oldu yüzlerce kınalı kuzuya , sonuça bakarmısın....!!!!!!!
ne olmasını isterdiiniz,? barış olmasında yeni yeni kınalı kuzuları toprağamı verelim. sen çözüm üret o zaman sana uyalım..
Asla yazık değil. Onlar vazifesini yaptılar yeri ve zamanında ve aslanlar gibi şehit oldular. Ve peygamber efendimizin yanındalar inşanlah. Sonuca gelince 7-8 aydır şehit gelmedi niye bunu söylemiyorsun. Senin canın yanmamış belli. Bu hadsiz BDP lilerinde bu yaptıkları yanlarına kalmayacak tabi ama şehitler üzerinden yorum yapmak en büyük hadsizliktir.
yazık olmadı binlerce kınalı kuzuya onlar sayesinde bu barış geliyor cahil herif
kına yakarsınız artık akp ve yandaşları
sizler nasıl bir milletsiniz ya içinizde vicdanızda hicmi allah korkusu yok nasıl bir milletsiniz anlamakta zorluk çekiyorum şu güzelim vatana ne hale getirdiniz kaçakçılık desem sizde,töre cinayeti küçük cocukalrı öldürmek sizde,uyusturucu,sizde kaçakçılık sizde sizler nasıl bir Müslümansınız vicdan diye bir şey yok zarar her şeye zarar veriyorsunuz allah bir gün hepinizin cezasını verecek unutmayın
Akpliler barış süreci ha evet tamam sahi olayı çözüyolar sizinkiler
bu soysuzlar herşeyi hak ediyo bakarmısınız...
Kürt olmasaydı sen şimdi yunan soyuydun yada ingiliz
ülkemizle gurur duyuıyoruz..sizde duyun duymayana silivriii
bu yapılan ne!! nasıl izin veriliyor!!!!!!!! Allahım sen görüyosun!
Allahsızlar sizi.
mutlumusun başbakan ve yüzde 50 si
kimlerin parmağı var ise, Allah onları kahretsin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
türk polisi nerede
türk polisi ancak gezide masum insanlara karşı çanakkale zaferi kazansın:) öyle di yorlar ya..destan yazdınız diye..acaba bu akepeliler bu kadar mı körler..bu kadarmı akıldan yoksunlar..oslo görüşmeleri sonrası gelinen nokta yı göremiyorlar..gezide masum eyleme şahin..güneydoğuda apo itlerine(onları kürt halkı olarak asla görmüyorum) güvercin..
vah vah ne günlere geldik..
"E DEVLET GİDİYOR, APOYLA GÖRÜŞÜYOR"
alayının canı cehenneme..
Yorumsuz artık bu olaylar !!!
Akp nin eseri. teşekkürler akp
tayyipide cagıraydınız önur konugu olurdu seve seve hemde
AKPLİLER UMARIM BUNLA ÖVÜNÜRLER....
Adam haklı devlet suçsa neden görüşüyor ? Ayrıca nerde bu devlet onu merak ediyorum
19 MAYISIKUTLARSAN ÇAPULCU, İLK SİLAHLI EYLEMİ KUTLARSAN VATANSEVER OLURSUN ! HAYALDİ GERÇEK OLDU !
a k p ve yandaşları GURUR DUYAR
Açın gözlerinizi artık, ülke elden gidiyor
barış süreci??? dedıklerı bu olsa gerek ..?
şerefsizler!!!
eee devlet apoyla görüşüyor.... suçmu????
%50ciler, makarnacılar, sözde müslümanlar, okudunuz mu haberi, yok mu buna da bir yorumunuz? ergenekon mu organize etti dersiniz bu kutlamayı, yada buna polisin müdahalesini ergenekon mu engelledi dersiniz. Yok mu söyleyeceğiniz birşeyler?
adamların derdi cumhuriyetin bütün kazanımlarını yok etmek..akp-pkk elele..
akpkk.
SABAH İLKER BAŞBUĞ HABERİNDE BİRCOK KİŞİ ELEŞTİRİ YORUMU YAPMIŞTI.ŞİMDİ O ELEŞTİRİ YORUMU YAPANLARI BU HABERDE GÖREMİYORUM NERDESİNİZ BİRE YOBAZ KAFALILAR ,MAKARNACILAR YOKSA SİZDEMİ KUTLAMALARA KATILDINIZ.EEEEEEEEEE SİZDEN ANCAK BU BEKLENİR TABİİİİİİİİİ KATILMIŞSINIZDIR.HAAAAAAAAAAAA GAYRET
REzalet adamlar 50 bin kişinin ölümünü kutluyorlar
işte sözün bittiği yer
Yakında 15 ağustosu resmi bayram yapıp tatilde yaparlar ülkeye bak ne hale geldi, sınırlar kevgir, dış politika komedi, Suriyede abd gaz verdi esat karşısına geçti hükümet abd ortada bıraktı, mısırda mursiye destek verdi ortada kaldı hükümet, yakında filistinde aynı olacak, yurtiçi ni kimse sormasın her yer pkk lı oldu kaçakçılar cirit atıyor sonumuz hayır olsun dicem.
Gezi parkı olaylarında gençlere tomalarla, biber gazıyla, copuyla, silahıyla, palasıyla saldıran akp polisi bu teröristlere kılını kıpırdatmıo ya söyleyecek söz bulmak zor....
İT İTİ ISSIRMAZ KARDEŞ
Elikanlı köpekler eruh ve şemdinlide kendi halklarını öldürdüler şimdede kuduz köpekler gibi uluyorlar. sayın cumhur başkanı bunlarımı olgunlukla karşılamalıyız mutlu son bumudur mutluluk buysa onur şeref haysiyet ve devlet millet kavramını ALLAH rızası için benim gibi bir ümmüye anlatacak bir siyasetçi ,bir akil adam bekliyorum...
BU İŞ BİTMİŞTİR ARKADAŞLAR. KURBAĞA MİSALİ ALIŞTIRA/ALIŞTIRA SÖZDE "BARIŞ/ÇÖZÜM"Ü BİZE YEDİRİYORLAR. YARIN ÖZERKLİĞE HAZIR OLUN!? SONRA DA ORADA Kİ TÜRKLERİN TERKETMESİ İÇİN BASKI UYGULAYACAKLAR. BUNA KARŞILIK, BATIDAKİ TÜRKLER, KÜRTLERE BASKI UYGULAYACAK. BUNUN SONU IRAK, TUNUS, CEZAYİR, MISIR, SURİYE GİBİ İÇ SAVAŞTIR. KISACA BÖL/YÖNET TAKTİĞİ!? SÖZDE "BARIŞ/ÇÖZÜM" SEVDALILARINA HAYIRLI OLSUN!?
bunu buduruma getirenler utansin gerce eger utanirsalar cunku onlarinda isine geliyor
(B)anane (D)evletten (P)aradan ..!!
BÜTÜN BUNLARIN BAŞ SUÇLUSU %50LİK MAKARNA VE KÖMÜRCÜ TAYFASI.BDP DENEN ŞEREFSİZLER ÇETESİ KANLI EYLEM KUTLUYOLAR VE BİZİM ÜLKEMİZİN MECLİSİNDE BARINIYOLAR VE BUNADA NE HÜKÜMET NE DE BU KORKAK TOPLUM SES ÇIKARAMIYO..HANİ %50LİK KESİM BUNADA ENGEL KOYSANIZA.SÖZDE ÜLKENİZE SAHİP ÇIKIYOSUNUZ AMA SİZ KENDİNİZE BİLE SAHİP ÇIKACAK KAPASİTEYE SAHİP DEĞİLSİNİZ ACİZ SÜRÜSÜ...
pkk bu eylemi kontrgerilla yaptı biz yapmadık diyordu..ve devlet düşmanı herkez devleti suçluyordu..şimdi pkk biz yaptık diyor ve kutluyor..sizlere söyleyecek kelime bulamıyorum..biraz onurunuz olsa pkk ya cephe alırsınız bu büyük yalanlara inandığınızdan dolayı..
işte açılım bu aman ses çıkarmayın sayın başbakanımız bop eşbaşkanmız kızar ne olur olmaz kankaları apo karayılan baraznı bir şey der açılımı sıkıntıya gırer % 50 bu sızın eseriz hayrını görün
Diğer Haberler