HABER

BDP'den G.Doğu için ürküten uyarı!

Demirtaş, yaptığı son açıklamayla dikkatleri üzerine çekti. Demirtaş Başbakan'a, "20 Eylül'de ateşkes bitebilir" uyarısında bulundu.

BDP'den G.Doğu için ürküten uyarı!

Referandumda, Güneydoğu'da boykotla sonuç alan BDP, önümüzdeki dönemde Kürt sorununun çözümü için yeni anayasa çalışmalarına yönelecek.

Milliyet'e konuşan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisel çıkarları bir kenara bırakarak, Kürt sorununun çözümü ve şiddetin sona ermesine odaklanılmasını istedi. Demirtaş, 20 Eylül'de ateşkesin bitebileceği uyarısında bulunarak Başbakan'a çağrı yaptı.

20 EYLÜL'DE ATEŞKES BİTEBİLİR

Demirtaş, şöyle konuştu: "Referandum sonucunda kazanan yeni anayasa, Kürt sorununa çözüm isteyenler olmuştur. Yapılması gereken en acil konu yeni anayasa yapılmasıdır. Anayasa platformu oluşturulmalı. 20 Eylül’de son bulma ihtimali olan bir ateşkes var. Başbakan’ın ateşkesle ilgili değerlendirme yapmasını bekliyoruz. Ayakları havada bir açıklama olmamasını bekliyoruz. Kürtler bu sorunun müzakere ile çözümünü istiyor. Kürtler savaş istemiyor. Barış ve müzakerede BDP, PKK ve Öcalan muhataptır. Boykot da tabloyu ortaya çıkarmıştır. Artık yeni bir dil oluşturmak gerekir. BDP olarak yapıcı barışı açacak bir dil kurmaya hazırız. Başbakan ve muhalefetin de bu tutumu ortaya koymasını bekliyoruz. Yeni anayasa ve barış konusunda samimilerse görüşmeye hazırız."

BDP BOYKOTU KULLANACAK!

Kürt sorununun çözümü yönünde BDP’nin ortaya attığı “Demokratik Özerklik” talebinin hayata geçirilmesi için önümüzdeki dönemde kapsamlı bir çalışma gerçekleştirilecek. BDP, bölge genelinde etkili olan boykotu sokaklara ve platformlara taşımaya hazırlanıyor.

Bu kapsamda geçtiğimiz hafta yoğun bir program çalışması yapıldı. BDP ve Demokratik Toplum Kongresi adına Ahmet Türk başkanlığındaki bir heyet, Kuzey Irak’a geçerek, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’den hükümetle diyalog kurulması yönünde katkı sunmasını istedi. DTP Eşbaşkanı eski Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk’un da, Abdullah Öcalan’la görüşmek için önümüzdeki günlerde İmralı’ya gitmesi bekleniyor.

DEMOKRATİK ANAYASA

BDP’nin önümüzdeki dönemde iki ayaklı bir çalışma yürütmesi benimsedi. Demokratik bir anayasa yapılması BDP’nin birinci gündem maddesini oluşturacak. İkinci sırada ise terör örgütü PKK’nın silah bırakması ve Kürt sorununun çözümü yer alıyor. Bu kapsamda BDP hem batıda hem de bölgede barışcıl sokak eylemlerine yönelecek. Kürt sorununun çözümünde toplumsal mütabakat yaratmayı amaçlayan eylemlerle hükümet üzerinde baskı kurmaya çalışılacak. Ayrıca cezaevinde bulunan parti yöneticileri ve belediye başkanlarının serbest bırakılması için kampanyalar düzenlenecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön