BDP'nin Rojava yürüyüşüne izin yok

Galatasaray Meydanı'nda biraraya gelen BDP milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Ayla Akat Ata'nın da aralarında bulunduğu 200 kişinin, Taksim Meydanı'na yürüyüşüne polis izin vermedi.

Aralarında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyelerinin olduğu yaklaşık 200 kişi Galatasaray Meydanı'nda toplanarak "Ağaç kıyımında beraber yürüdüğümüz çapulcular insan kıyımı var neredesiniz", "Rojawa'da katliam var" pankartları açtı.

Eyleme BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ile Batman Milletvekili Ayla Akat Ata da destek verdi.

Grup Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçmek istedi. Ancak polis ekipleri grubun yürümesine izin vermedi.

Çevik kuvvet ekipleri gaz maskeleri takarak hazırlık yaptı. Bunun üzerine BDP İstanbul İl Eş Başkanı Emrullah Bingöl polislerle pazarlık yaptı. Ancak polisler yaklaşık 15 dakika süren pazarlığa rağmen yürüyüşe izin vermedi. Bunun üzerine grup Galatasaray Meydanı'nda kalma kararı aldı.

Grup adına konuşan BDP'li vekil Tuncel, yürüyüşe izin verilmemesine tepki göstererek “İstanbul Valiliğinin Taksim'i halka kapatmasını bir kez daha kınıyorum. Biz buradan Taksim Meydanı'na kadar yürüyüp tepkimizi, öfkemizi taliplerimizi ifade etmek istedik. Ama geleneksel klasik bir yöntemle ki son dönemde duyduğumuza göre bu çok centilmen bir tavırmış polis bundan sonra böyle centilmen davranıyormuş. İstanbul Emniyeti'nin centilmen yaklaşımıyla karşılaşıyoruz. Bu centilmen yaklaşımı centilmenle karşılık vermeyi biliriz elbet. Bunu da bir kenara yazıp not etsinler" diye konuştu.

Tuncel'in ardından BDP Milletvekili Ayla Akat Ata konuşma yaptı.

Pankart gerginliği

Ata, konuşmasının tamamını Kürtçe yaptı. Konuşmaların ardından gruptakiler 10 dakikalık oturma eylemi yaptı. Bu sırada yoldan geçen bir kişi gruptakilerin açtığı pankartın üzerine bastı.

Bu kişiyle gruptakilerin arasında kısa süreli sözlü tartışma yaşandı.

Gruptakilerin ayağa kalkıp tepki göstermesi üzerine bu kişi olay yerinden hemen uzaklaştı. Tepki gösteren kalabalığı parti yöneticileri sakinleştirmeye çalıştı.

Grup eylemin ardından olaysız dağıldı. Bazı göstericiler ise milletvekilleri Tuncel ve Ata ile fotoğraf çektirme yarışına girdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
niye versinki adamlar rojavayı bataklık diye biliyorlar çetelerle birlikte kendi özel timleride ölüyor yarasalar aydınlıktan korkuyor türkiye değil uçakla kimyasal silahla saldırıp medyayı yandaş tutarak yalan haber yapsın
Diğer Haberler