KADIN

Bebeğiniz bakıcıya hazır mı?

Bebeğiniz bakıcıya hazır mı?

İşinize geri dönme: Bebeğinizin, bakıcısına ilk ziyareti

İşiniz için eşyalarınızı toplayın, bebeğinizin günlük bakım evi için çantasınıda dahil ederek, arabanızı hazırlayın ve bebeğinizi günlük bakım evine götürün. Bebeğinizin bakımına devam etmek, günlük bakımını yapabilmek için sabahları yeterli (özellikle işinize uzak mesafede yaşıyorsanız)yeterli zaman ayırdığınızdan emin olun ve daha sonra işinize gidin. İşinize geri dönmeden önce en az bir kez bu programı tekrardan gözden geçirirseniz "gerçek iş” için daha iyi hazır olacaksınız.

BEBEĞİNİZ BAKICIYLA KALSIN

Siz ve bebeğinizin kolay geçişine yardımcı olmak için bebeğinizi her gün birkaç saatliğine bakıcınız ile kalmasını planlayın. Bebeğiniz için bu geçiş sadece kolay olmayacak aynı zamanda yeni bir atmosfere onu alıştırmış olacaksınız, gün boyu bu durumu idare etmek için birazcık zamanınızı alacak ve bebeğinizden ayrı kalmaya alışacaksınız.

Bebeğinizi almaya gittiğinizde bakıcısından çocuğunuzun davranış ve huylarını günlük not almasını isteyin. Çocuğunuzun normal ruh halinden karakterinde telaşlılık yada süreklilik gözlemliyorsanız başka bir bakıcı bakmak zorunda kalabilirsiniz.

BİBERONLA TANIŞMA

Bebeğinizi güzel besliyor ve sütünüzden eminseniz, bebeğinizin doğumundan altı hafta içerisinde biberonla onu tanıştırabilirsiniz. Bu zamanlardan önce, bebeğiniz halen memeden beslenmeyi öğreniyor ve memeden biberona geçmeniz küçük bebeğinizi şaşırtabilir çünkü yapay emzik farklı bir emme sağlar. Biberonla çok erken tanışırsa,bebeğiniz memenizi emmek istemez ve beslenmek için de isteksiz olur. Annenin memeden emzirmesi ve zamanla bebek biberona geçmesi yaygındır. Marketlerde "yudumluk” pek çok fincan vardır ve yavaş yavaş beslemek için kullanabilirsiniz. Yavaş yavaş beslemek ilk günlerde sorun yaratabilir, sabırlı olun.

Çalışan anneler bakıcı seçerken nelere dikkat etmelidir?