Bebeğim İçin En İyi Bebek Bezi Hangisidir?

Annelerin dokuz ay heyecanla bekledikleri, bebeklerini kucaklarına almalarıyla son bulan doğum aşaması, artık bebek bakımıyla devam edecektir.

Bebeğim İçin En İyi Bebek Bezi Hangisidir?

Annelerin dokuz ay heyecanla bekledikleri, bebeklerini kucaklarına almalarıyla son bulan doğum aşaması, artık bebek bakımıyla devam edecektir. Bebeğin bakımı ve sağlıklı bir şekilde büyümesi, anneler için her şeyden önce gelir. Bebek için en temel ihtiyaç, beslenme ve altının değişmesidir. Anne bebeğini kendi sütüyle besler. Anne sütünün besleyici özelliği, başka hiçbir besin takviyesinde yoktur. Bebeği her türlü hastalıktan korur ve bağışıklık sistemini geliştirir. Bebeğin beslenmesinin ardından, tabii ki bir de tuvalet ihtiyacının giderilmesi gerekir.

Bu aşamada ise devreye, bebeğin neredeyse 3 yıl boyunca kullanacağı bebek bezi hangisi olmalıdır sorusu girer. Bebeğin altının bezlendiği süreç boyunca aileler çok kararsız kalırlar. Etraftan duydukları tavsiyeleri değerlendirirler. Ancak her ürün her bebek için uygun olacak diye bir kaide yok. Kimi bebek için ideal olan bez markası, başka bir bebekte pişik yapabilir. Kimi aile bebek bezlerini değerlendirirken sadece maddi açıdan bakar, kimi marka açısından bakar kimisi de kalite açısından bakar. Oysa ki bebek bezi seçerken aslında en önemli olan konu, bebeğinizin cildi ve vücut yapısıdır. En iyi markayı da alsanız, sizin bebeğinizde pişik yapabilir. O yüzden bu bir kriter olmamalı. Önemli olan bebeğinizin cildine hangi bezin daha iyi geldiğidir.

En İyi Bebek Bezi Listesi

1. Prima bebek bezi

prima premium care

Dünyanın en büyük bebek bezi markası olma özelliğini gösteren Prima en büyük pazar payına sahiptir. Amerikan P&G şirketinin markasıdır. Yurt dışında ise Pampers ismiyle satışa sunulur. 3 farklı ürün grubuyla satışta olan Prima; Yeni aktif bebek, Aktif bebek ve Premium care ürün grubuyla karşımıza çıkar.

  • Yeni aktif bebek: Bu bebek bezinin; emici mikro tanecikler, esnek yan bantlar, kuru üst yüzey, ekstra uyku tabakası ve nefes alan yüzey özellikleri mevcuttur.
  • Aktif bebek: Bu modelin özellikleri ise; emici mikro tanecikler, esnek yan bantlar, kuru üst yüzey, pamuk gibi yumuşak bir his, emici kanallardır.
  • Premium Care: Premium care’in özellikleri ise; emici kanallar, nefes alan yüzey, ıslaklık göstergesi, göbek bağı oyuntulu tasarım (yeni doğan bebekler için oldukça güzel bir özellik), ipeksi yumuşaklıktır.

2. Huggies bebek bezi

huggies kızlar için

Prima'dan sonra en çok tercih edilen ve en çok satılan bebek bezi markasıdır. Amerikan markası olan bu bebek bezi, Kimberly-Clark şirketinin bir markasıdır. Kimberly-Clark şirketinin en bilinen diğer ürünleri ise, Kotex ve Depend’dir. Bu markanın en önemli özelliği erkek ve kız bebekler için ayrı ayrı bebek bezi tasarlıyor olması. Kız bebekler için emici bölge ortada yer alırken, erkek bebekler için ön kısımda yer alır. Bu özelliğiyle ciddi anlamda fark yaratmıştır. Aynı zamanda en sağlıklı bebek bezi olarak da oldukça iddialıdır. Markanın ürünleri ise;

  • Huggies yeni doğan: Sıvı kaka bariyeri, ıslaklık göstergesi, nefes alan dış yüzey ve sıvı kakayı ve ıslaklığı saniyeler içerisinde emme özelliği mevcuttur. Yenidoğan bebek bezi olarak oldukça iddialıdır.
  • Oğlum ve kızım için Huggies: Erkek için önde kızlar için ortada olan emici bölge, vücuda uyumlu kesim, 3’lü cilt koruma, esnek bel bandı ve yan bantlar.

3. Canbebe bebek bezi

canbebe

İsminin Türkçe olmasından ötürü genelde Türk markası sanılan Canbebe aslında yabancı bir firmaya aittir. Canbebe yerli firma Astel kağıt tarafından oluşturulmuş ancak 2000 yılında Belçika Ontex firmasına satılmıştır. Canbebe'nin standart ürünlerinin yanında, prematüre bebekler için de tasarladığı bezler bulunur. Aynı zamanda bu markayı kullanan anneler tarafından, yenidoğan bebek bezi tavsiyeleri arasında yerini almıştır. Ürünün özellikleri; ekstra ön ve arka bariyerler, anatomik yapı, esnek yan bantlar, yenilenen emici tabaka, nefes alan dış yüzey olarak belirtilir.

4. Molfix bebek bezi

molfix bebek bezi

Molfix, 1987 yılında deterjan üretimiyle piyasada yerini alan ve yerli bir firma olan Hayat Kimya firmasının markasıdır. 1998 yılında ise Molfix’in üretilmesiyle, yerli firmalar arasında çok dikkat çekmiş ve adından söz ettirmiştir. En bilinen markaları ise, Molped, Bingo ve Papia’dır. Molfix’in özellikleri; ekstra emici yeşil tabaka, süper esnek yan bantlar, sızdırmaz bariyerler, inceltilmiş anatomik yapı, nefes alan dış yüzey olarak belirtilir. Kullanan anneler tarafından oldukça memnun kalınan bir markadır.

5. EvyBaby bebek bezi

evybaby

EvyBaby, yerli bir firma olan Evyap firmasının bir markasıdır. 1927 yılında sabun üretimiyle ticari hayatına başlamıştır ve bu güne kadar pek çok markanın üreticisidir. En bilinen markaları; Arko, Duru, Fax sabun, Activex ve Sanino’dur. EvyBaby’nin özellikleri; pamuksu üst yüzey, pişiği önlemeye yardımcı krem, ekstra emici yeşil tabaka, süper emici tanecikler ve anatomik yapı olarak dikkat çeker.

6. Baby Star bebek bezi

babystar

Baby Star, Ülker firmasının bir markasıdır. Fiyat bazında diğer markalara nazaran daha düşük fiyata sahiptir. Ülker firması Türkiye'nin en büyük firmalarından biridir ve dünya çapında da bilinir. Ülker firmasının bünyesinde olan Komili firmasının da bebek bezi markası mevcuttur. Ülker iki ayrı bebek bezi markasıyla, farklı kesimlere hitap eder. Baby Star kullanan anneler; emiciliğini gayet iyi, dokusunu sert, kalitesini diğer bezlere oranla düşük, fiyatını diğer markalara göre gayet uygun ve bel bantlarının lastiksiz olmasını rahatsız edici bulmuşlardır. Ancak pişik yapma durumunun olmadığı gözlemlemiştir. Fiyat performans açısından tercih edilebilir niteliktedir.

7. Komili bebek bezi

komili bebek bezi

En eski geçmişe sahip firmalardan biri sayılabilecek olan Komili firması 1878 yılında kurulmuştur. 1995 yılında ise Unilever firmasına satılmıştır. 2008 yılında tekrar satışa çıkan bu markayı Ülker satın almıştır. Ülker firması sayesinde ürün yelpazesi genişlemiş ve bebek bezi sektöründe kendini göstermiş ve piyasada yer edinmiştir. Komili bebek bezinin özellikleri; zeytinyağlı kremli iç yüzey, esnek yan bantlar, yumuşak yüksek bariyerler, özel emici bölge, nefes alabilen dış yüzey olarak değerlendirilir. Bu ürünü kullanan annelerin yapmış olduğu tespitlere göre, yumuşaklığı neredeyse tüm bezlerden daha iyi olduğu yönünde. Emiciliğinin iyi sayılabileceği, bel bantlarının lastikli olmasının avantaj olduğu, fiyat açısında oldukça uygun olduğunu ve şikayet edilen yönünün ise pişik yaptığıdır. Ancak dediğimiz gibi bu her bebek için geçerli değildir. Her bebeğin cilt yapısının farklı olması sebebiyle, bu markaları deneyerek karar vermesi gereken yine sizlersiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler