KADIN

Bebeklerde ek gıdaya başlarken nelere dikkat edilmelidir?

Bebeklerde ek gıdaya başlarken nelere dikkat edilmelidir?

Tamamlayıcı besinlere başlarken öncelikle her bir gıdaya en az 3-7 gün ayrılması gerekir. Çünkü besinler de kimyasaldır ve çocuğa dokunabilir. İlk önce o gıdayı azar azar, severek, uygun zamanda uygun gıdayı uygun şekilde vermek en önemlisidir.

Yani bir çocuk elma püresine başlanıyorsa az miktarda günün uygun saatinde, yani çocuğun aç olduğu bir saatte, çocuğun uygun ayında, mesela 6 aylık bir bebeğe sabahları 10 gibi vererek başlayabilirsiniz. Çünkü o gıda çocuğa dokunabilir.

Her aileye şöyle bir bilgiyi belirtiyoruz ek gıdaya başladığı zaman; mutlaka o gıdanın girip çıktığı yerleri kontrol edin. Ufak ufak pütürler, döküntüler, kızarıklıklar olabilir diye. Eğer o çocuk alerjikse, o gıdayı beğenmediyse 15 gün o gıdayı menüye sokmuyoruz. 15 gün sonra tekrar sunuyoruz ve çocuğun o gıdayı tolore edip edemediğine bakıyoruz.

Tamamlayıcı besinlere başlarken ilk dikkat etmemiz gereken hepsini birden değil azar azar vermektir. Çünkü hangi gıdanın dokunduğunu bilemeyiz. Mesela elma püresini üç gün, arkasından üç gün sonra armut püresine arkasından üç gün sebze çorbasına başlamak en doğrusudur. Dolayısıyla alerji riskini azaltmış oluruz ve o çocuğun hangi gıdaları sevdiğini daha iyi öğrenmiş oluruz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön