HABER

Bebeklerin kordonları hayat kurtaracak

Acıbadem Hastanesi Genetik Tanı Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ender Altıok, kök hücre bakımından son derece zengin olan ve her doğumdan sonra atılarak imha edilen göbek kordonlarının dondurularak saklanması halinde, bunlarla genetik bazı hastalıkların tedavi edilebileceğini söyledi.

Bebeklerin kordonları hayat kurtaracak

Bursa'da, Çelik Palas Oteli'nde kök hücrelerin önemi konusunda açıklamalar yapan Doç. Dr. Ender Altıok, "Kök hücre çalışmalarındaki hızlı gelişme, lösemi, lenfoma, aplastik anemi, orak hücre anemi, talasemi ve bazı bağışıklık yetmezliği gibi hastalıkların tedavisinde ümit ışığı yaktı" dedi.

Bebeklerin göbek kordonunda bol miktarda bulunan kök hücrelerin değişerek vücudun diğer dokularını da oluşturma yeteneğine sahip olduğunu kaydeden Altıok, "Kordon kanı, kök hücre elde edilebilecek en genç kök hücrelerdir. Bunlar saklanmak için dondurulduklarında, yaşlanma ve yıpranmaları durdurulmuş olur. Saklanan kordon kanındaki kök hücreler gerekli olduğu durumlarda hemen kullanılabikecek haldedir" diye konuştu.

Altıok, Türkiye'de halen iki şehirde kordon bankası bulunduğunu, bu merkezlerin çoğalması halinde kök hücre nakli sayesinde hastalıkların tedavisinde çok önemli bir aşama sağlanacağını söyledi.

BURSA (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler