Beki: "Savcıyla görüşme iddiası uydurma"

Ankara (AA) - Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki, "Hiçbir kaynağa isnat etme ya da doğrulatma gereği duyulmadan Sayın Başbakanımızın soruşturmayı (Ergenekon) yürüten Cumhuriyet savcısıyla da görüştüğü öne sürülmüştür.

İddia payesi dahi verilemeyecek kadar gayriciddi olan bu ifade, tümüyle asılsızdır, uydurmadır. Böyle bir görüşme gerçek hayatta vuku bulmamıştır" dedi.

Beki, yaptığı yazılı açıklamada, "bugünkü Cumhuriyet Gazetesi'nde Cüneyt Arcayürek imzasıyla yayınlanan köşe yazısında, Başbakan Erdoğan ile ilgili bazı gerçek dışı iddiaların yer aldığını" ifade etti.

Öncelikle, 22 Mart tarihli Hürriyet Gazetesi'ne atfen "Başbakan Erdoğan'ın, Ergenekon soruşturması sürerken, '25 Şubat tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü'nde bu konuda brifing aldığı, bunun da pek alışık bir durum olmadığı'nın iddia edildiğini" belirten Beki, "Sayın Başbakanımız ne Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gitmiş ne de her hangi bir şekilde herhangi bir brifing almıştır" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın, "çetelerle mücadele konusundaki değerlendirmelerinin de spekülasyon konusu yapılarak farklı anlamlara çekildiğinin görüldüğünü" kaydeden Beki, Erdoğan'ın kamuoyuna hitaben yaptığı değerlendirmelerin, başka anlamlara çekilemeyecek kadar açık olduğunu ve sadece, "çetelerle mücadele konusunda herkesin önceki dönemlerde eksikliğinden şikayet ettiği siyasi iradenin varlığını güçlü bir şekilde ortaya koyduğunu" vurguladı. Beki, açıklamasında şunları kaydetti:

"Ayrıca bu konudaki yaklaşımımızı Cumhuriyet Gazetesi yöneticileri de ilk elden bilmektedir. Gözaltıların gerçekleştiği cuma günü, Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız'ın 'Sayın Başbakanımız'ı aradıkları, not bıraktıkları ancak geri dönülmediği' şeklindeki açıklaması üzerine, kendilerine ulaşılarak bu bilginin doğru olmadığı, böyle bir aramanın kayıtlarımıza girmediği söylenmiştir. Yıldız da kendisinin yanlış bilgilendirilmiş olduğunu belirterek, açıklamasından dolayı özür beyan etmiştir. Görüşmede, Yıldız'a, savcılık soruşturması gizlilik safhasındayken gözaltılarla ilgili dile getirilen bazı soruların cevabına bizim de sahip olmadığımız, hukuki süreç içinde gerçeklerin en kısa zamanda ortaya çıkması arzusunda olduğumuz bilgisi verilmiştir.Daha sonra gazetenin Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, Sayın Başbakanımıza not bırakmak üzere aramış, aynı hususlar kendisine de ifade edilmiştir."