Bekir Bozdağ hakkında disiplin soruşturması

Yozgat Barosu, imzaladığı 667 ve 668 sayılı kanun hükmünde kararnameleri (KHK) gerekçe göstererek Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ hakkında disiplin soruşturması başlattı.

Bekir Bozdağ hakkında disiplin soruşturması

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre Bozdağ, darbe girişimi sonrası ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan KHK'lar nedeniyle üyesi olduğu Yozgat Barosu ile karşı karşıya geldi. Yozgat Barosu, imzaladığı KHK’ların avukatlık meslek kuralları ve etiği ile uyuşmadığı gerekçesiyle şikayet edilen Bozdağ’ı disipline sevk ederek hakkında soruşturma başlattı.
Avukat İsmail Sami Çakmak, Bozdağ’ı 12 Kasım 2016’da imzaladığı KHK’ların avukatlık mesleğine telafisi mümkün olmayan darbeler vurduğunu belirterek şikayet etti. Ancak baro yönetimi şikayetleri başta önemseme de ­Çakmak’ın ısrarı ile geçen 1 yılın ardından Bozdağ hakkında disiplin soruşturması başlatıldı.

'AVUKATLIĞIN TEMEL İLKELERİNDEN BİRİ İTİBARINI KORUMAK'

KHK’ların altında Bozdağ’ın da imzası olduğunu hatırlatan Çakmak dilekçesinde, “Savunma mesleğine ve savunmanın kapsamına yönelik kısıtlamaların, el atmaların gerçekleştirilmesinde bir avukatın rol alması, üstelik etkili ve yetkili bir biçimde rol alması düşünülemez ve kabul edilemez. Avukatlığın en temel ilkelerinden biri ve olmazsa olmazı, avukatlık onurunu düzen ve gelenekleri ile itibarını korumak, mesleğin amaç ve gereklerine uygun olarak yerine getirilmesini sağlamaktır. Bozdağ’ın baro levhasına kaydının devamı, hukuka ve yasaya aykırılıklara, KHK içerik ve hükümlerine baronun önceden izin vermekte, göz yummakta olduğu sonucuna yol açacaktır” ifadelerini kullandı.

MESLEKTEN ÇIKARILMASI TALEP EDİLİYOR

Bozdağ’ın adının baro levhasından isminin silinmesini isteyen Çakmak, Kasım 2016’daki dilekçesine aylarca baro yönetiminden yanıt alamadı. Bozdağ’a karşı hukuk mücadelesinde kararlı olan Çakmak, dilekçesinin virgülüne dahi dokunmadan 30 Kasım 2017’de yineledi. Baroya Avukatlık Kanunu Yönetmeliği’ndeki “Yönetim kurulu, ivedilikle ve her halde şikayet, ihbar veya istek tarihinden itibaren en çok bir yıl içinde disiplin kovuşturması hakkında bir karar vermek zorundadır” hükmünü hatırlatan Çakmak, KHK’ların avukatlık mesleğine darbe olduğunu savunarak Yozgat Barosu’ndan soruşturma başlatarak Bozdağ’ın meslekten çıkarılmasını talep etti.

BAROYU TBB'YE ŞİKAYET ETTİ

Ocak 2018’e kadar şikayetine yanıt alamayan Çakmak, 24 Ocak’ta Yozgat Baro yönetimini de Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) şikayet etti. Kendisine 1 yıl içinde yanıt verilmemesinin kanuna aykırı olduğunu belirten Çakmak, Bozdağ’ın meslekten çıkarılması ve baro yönetimine de disiplin cezası verilmesini istedi. Çakmak, Bozdağ hakkındaki başvurusuna 450 gün sonra yanıt aldı. Yozgat Barosu’nun, yasal sınır 1 yıl dolmadan 16 Kasım 2017’de Bozdağ hakkında disiplin soruşturması başlatılmasına karar verdiği ortaya çıktı.

HANGİ CEZALAR VERİLEBİLİR?

Yönetmeliğe göre, Avukatlık Kanunu’na ve meslek kurallarına aykırı davranışların disiplin kovuşturmasını gerektirdiğinden işletilen süreçte Bozdağ için disiplin kurulu ilk evrak üzerinde inceleme yapacak. Kanuna göre Bozdağ’ın isteği veya disiplin kurulunca gerek görülmesi halinde, inceleme duruşmalı olarak yapılabilecek. Mesleğin onuruna aykırı davranışları nedeniyle şikayeti inceleyecek disiplin kurulu, Bozdağ’a mesleğinin icrasında daha dikkatli davranması gerektiği anlamına gelen uyarı cezasından başlayarak, mesleğinde ve davranışında kusurlu sayıldığının bildiren ‘kınama’ cezası, 10.000 liradan 150.000 liraya kadar para cezası, işten çıkarma, meslekten çıkarma maddesi kapsamında da avukatın adının baro levhasından silinmesi ve avukatlık unvanının kaldırılması hükümlerinden birini Bozdağ için işletecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
Böyle insanlar da varmış.?Helal olsun avukat beye
haydi hayırlısı devamı gelir inşşALLAH
nasılsa fetö diye oyuncakları var akepenin. yozgatı fetöcü ilan ettirip linç ettirirler olup biter. Türkiyenin yarısı robot sanbot değilya. Formatlanmış kafalar, nereye gösterseler oraya gidiyorlar.
birkez daha görüyoruzki ADALET herkese eşit yakınlıkta ve uzaklıkta olmalı.. gücü olanın adaleti yönetmesi toplumu kaosa sürükler umarım %50 siyasi iktidar destekçileride bunu görür..
Bugün olmasa bile bir gün gerçekten Yargı Önüne çıkacaklar buna şüphem yok. Gelecek daha aydınlık, daha huzurlu olacak inşallah
Adamların uğraştığı şeye bak.sanki KHK lar laf olsun diye çıkarılıyor.KHK lar olmasa fetö nasıl mücafele edilecekti?
hangi bakanlığa el atsan bir çöküşmüşlük var.
Şayet adalet olsaydı fetosu meclis de öve öve bitiremeyen bu bas fetoscu hesap veriyor olurdu
@mah6bsddn4 BUNUN SORUMLUSU EN BAŞTA BUNLAR BUNLARDAN HESAP SORAMIYAN MUALEFETİN BAŞI KILIÇTAR OGLU ESAS ONDAN SORULMASI GEREK NEDEN PEŞİNE DÜŞÜP GEREKENİ YAPMIYORSUN DİYE SANA TÜRK MİLLETİ SORUYOR GÜCÜNMÜ YETMİYOR OZAMAN ADABINLA BIRAK GÖREVİ SEN NEYİ BECERDİNDE YENİDEN GENEL BAŞKAN SEÇİLMEYİ HAK ETTİN HİÇ BİR ŞEYİ BECEREMEDİN TÜRK MİLLETİNİ UYUTMAKTAN BAŞKA
Akp nin içinde ileri gelen 3 fetocu vardır.Bülent Arınç,Bekir Bozdağ,Hüseyin Çelik.inanmayan Meclis kürsüsünden deli gibi Fetoş hakkındaki savunma konuşmalarına baksın.ama şimdi yalan derler montaj derler kandirildim derler.
SAÇMA... Kanun koyucuya yaptığı işten dolayı meslekten çıkarma. Vay be palavraya bak
Sayet adalet olsaydı fetoya her istediğini verdiğini itiraf EDENLER dışarda birde krallar gibi yaşıyor olmaz terör örgütüne yardım ve yataklık etmekten hesap verirdi
ulan bende sandım, zamanında meclisteki konuşmasında fetöye, saygıdeğer muhterem hoca efendi dediği için dava açıldı. benimkide fakir umudu işte, neyse işimize devam.
bence fetö ayağı araştırılsın bakalım neler çıkacak
haberin doğrulunu teyit için kaynağına bakın.
Avukat kimmiş ? hayırdır karşınızda Bakan var Bakan KHK da yasalara kanunlara uygun bir yönetme modelidir Barolar birliği önce kendi işine baksın işi olmadığı yere burnunu sokmasın siyaset yapacaksa çıksın parti kursun yapsın
@ardaank bide BAKANLIĞINIDA BOŞVER hatırlarsanız 15 TEMMUZ GECESİ bütün MİLLETVEKİLLERİ kaçacak delik ararken meclisteki vekillerde kalkıp sığınağa sığınırken sayın bakanımız BİZİM YAPABİLECEĞİMİZ HAREKET BURDA KALIP ÖLMEKTİR gibi bi söz söyleyerek cesaretini göstermiş biri.. bu kişiyi kalkıp bitane basit avukatmı disipline sevk ettirecek..
BU AZ DAHA FAZLASINI YAPILMASINI İSTİYORUZ DOKUNULMAZLIGININ KALMASI YAPTIKLARININ HESABININ SORULMASI TÜRK MİLLETİNİN ARZUSUDUR
'AVUKATLIĞIN TEMEL İLKELERİNDEN BİRİ İTİBARINI KORUMAK' .............. ADAMDA İTİBAR, HAYSİYET OLSA , FETÖ İÇİN YAPTIĞI O KADAR YALAKALIKTAN SONRA ZATEN BAKANLIKTAN DA, MİLLETVEKİLLİĞİNDEN DE İSTİFA EDER GİDERDİ..
helal olsun . tebrik ediyorum. umarım bu türlü zübükler gider bu memleketin sırtından
Okyanus ötesine selam söyleyenler, o zamanlar FETÖ araştırılsın kimdir bunlar diyen SYN DEVLET BAHÇELİ'ye bunak, atık aklını yitirmiş diyen birisi şimdi VATAN MİLLET SAKARYA diyor. Tuaf.
adamın umrundamı issiz kalmaz .. siz kendinize bakın avukatlar :) yükünü almış . lise mezunuda olsa sırtı yere gelmez.
SORUŞTURMANIN SEBEBİ NEYİ KORUMAKMIŞ.. YESİNLER..DÜNYANIN EN İTİBARLI,EN ONURLU MESLEĞİ..DİMİ..HALK TE YEDİ..AVUKATIN DOKUNMADIĞI BİR TANE VATANDAŞ GÖSTERİN BANA..
HAİN FETÖ VE KRİPTO İŞBİRLİKÇİLERİNE ACABA HESAP SORULACAK MI YOKSA UKBAYA'MI KALACAK
acele etmeyin zamanı gelince toptan halledilir
Diğer Haberler