Bekir Bozdağ'a yumruklu saldırı

Hacı Bektaş-ı Veli Anma Etkinlikleri yine protestolara sahne oldu. Başbakan Yardımcısı Bozdağ'a yönelik saldırı sonrasında da arbede yaşandı.

Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen "50. Ulusal 24. Uluslararası Hacı Bektaş-ı Veli Anma Kültür ve Sanat Etkinlikleri"nde hükümete yönelik protestoların ardından bir de saldırı girişimi yaşandı.

Etkinliklerin açılışına katılan Başbakan Yardımcısı Beki Bozdağ konuşurken kalabalıktan protestolar geldi ve ıslıklar yükseldi.

Konuşmasını tamamlayan Bozdağ, kürsüden inerken organizasyon için çalıştığı öne sürülen bir görevli, "Neden buraya geldin" diye seslendikten sonra Başbakan Yardımcısı'na yumruk atmaya kalkıştı.

Yumruk Bozdağ'ın çenesini sıyırarak ve göğsüne geldi.

Korumaların araya girmesiyle etkisiz haline getirilen saldırgan, gözaltına alındı. Topluluk bu kez polise yönelik protestoda bulunurken araya CHP'li yöneticiler girdi.

'ALEVİ KARDEŞLERİMİZLE İLGİSİ YOK'
Olayın ardından açıklama yapan Bekir Bozdağ, şunları söyledi:

“Konuşmamızdan sonraki süreçte maalesef Hacı Bektaş-ı Veli’yle alakasının olduğunu düşünmediğim, Hacı Bektaş’ın öğretisi, fikirleri, sevgi, barış, dostluk ve kardeşlik anlayışıyla ilgisi ve alakası olmadığını düşündüğüm bir kişi tarafından olumsuz bir saldırıya muhatap kaldım.

Ama basın mensupları bundan farklı bir değerlendirme yaparsa üzülürüm. Bu Hacı Bektaşlıların yaptığı bir şey değildir. Hacı Bektaş-ı Veli’nin yolundan gidenleri bağlayan bir şey değil. Alevi kardeşlerimizle alakalı bir husus değildir.

Orada bulunan bütün Hacı Bektaş dostları bu saldırıdan rahatsızlıklarını, üzüntülerini ifade ettiler. Herkes rahatsız oldu. Bu güzel ortamı provoke etmek isteyen birileri olduğunu düşünüyorum. Ama Hacı Bektaş-ı Veli dostları bu provokasyona prim vermedi. O yüzden onlara da ayrıca teşekkür etmek istiyorum.”

ERDOĞAN'DAN GEÇMİŞ OLSUN TELEFONU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hükümet adına katıldığı Hacıbektaş-ı Veli'yi Anma Törenleri'nde yumruklu saldırıya uğrayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Edinilen bilgiye göre Başbakan Erdoğan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ı Bşb telefonla arayarak hem olaya ilişkin bilgi aldı hem de geçmiş olsun dileklerini iletti.

Bu arada CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın'ın gazeteci olarak tanımladığı Hüseyin Satı'nın fotoğrafçı olarak çalıştığı Kahramanmaraş Pazarcık belediyesinden bir süre önce atıldığı, kendisini "basın mensubu" olarak tanıtan bu kişinin Sarı Basın Kartı bulunmadığı öğrenildi.

KILIÇDAROĞLU'DAN HOŞGÖRÜ MESAJI
Olayın ardından kapanış konuşması için kürsüye çıkan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Hacı Bektaşı Veli'nin "İncinsek de incitmeyeceğiz" sözünü hatırlatarak yaşanan olaya dikkati çekti.

CHP Lideri bu tür olayların burada yaşanmaması gerektiğini vurgulayarak hoşgörü çağrısı yaptı.

'ÇOK ÜZGÜNÜM, KEŞKE HİÇ YAŞANMASAYDI'
Saldırının ardından Bekir Bozdağ’a “Geçmiş olsun” dileğinde bulunan Kılıçdaroğlu, “Çok üzgünüm. Keşke böyle bir şey yaşanmasaydı” dedi.

ALEVİ AÇILIMI HEDİYESİ
Törenden önce Hacı Bektaş-ı Veli Müzesini ziyaret eden Bozdağ, müzenin bahçesinde bulunan ve kutsal olduğuna inanılan Aslanlı Çeşme'den su içti. Müze Müdürü Ayşe Bedir Akhan'dan müze hakkında bilgi alan Bozdağ, Hacı Bektaş-ı Veli'nin türbesini de ziyaret ederek dua etti.

Bozdağ, daha sonra törenin yapılacağı alana geçti. Protokolde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile tokalaşan ve bir süre sohbet eden Bozdağ, Kılıçdaroğlu'na 'Alevi Açılımı' kapsamında Türkçe'ye çevrilen Hacı Bektaş-ı Veli'nin 12 ciltten oluşan Makalat isimli eserini hediye etti.

Bu yılki törenlere BDP’den Ertuğrul Kürkçü, Sabahat Tuncel de katılıyor.

Geçtiğimiz yıl protokol konuşmalarında yaşanan krizin yaşanmaması için bu yıl son konuşmayı CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu yaptı.

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 632 yorum
Halk'ın gözü açılıyor.. Okuma oranı arttıkça Akp'nin oyları düşecektir.. Çünkü Allah diyene oy veren cahil halk gittikçe bilinçli bir toplumu oluşturmakta.. Gezi'ninde payı var aydınlanma girişimlerinde. HER YER TAKSİM HER YER DİRENİŞ !
Halk artık sizden sıkıldı, size tahammül edemiyor....anlayın artık...
olayın gerçekleştiği yer hiç anlamlı gelmiyor değil mi sen kendi adınıza konuş istersen 35 plakalar esasen bu millet sizin ayrılıkçı bölücü katledici zihniyetinizden bıktı 30 plaka değil 35 plakanın zihniyeti bu memleketi yedi bitirdi
HADİ ORDAN SANDIKTA VERİN CEVAPI
Eğer sen bunlardan öncekileri tanısaydın böyle konuşmazdın? Yaşınız biraz küçük galiba? Bunları uzun süre iktidar yapan bunlardan öncekilerin zalimliği ve beceriksizliğidir. ALLAH (cc) bunları başımızdan eksik etmesin. Yoksa başımıza neler gelir? çekenler bilir.
o halk dediğin yüzde kaçlık halk
yerine kim gelecek, dön de arkana adam gibi adammı var, muhalefette..
kendi adına konuş birde yüzde 50 lik halk var asla sıkılmayan gün geçtikçe daha da çok ak partiye seven güvenen.siz halksınız biz neyiz?
2014 seçimlerde halk kimden sıkıldı göreceğiz sesiniz çıkmaz seçim bitti mi ama hala görmüyor musunuz anlamıyor musunuz kendi kendinizi komik durumuma düşürüyorsunuz %51 olmasa 48 olur senin oyun kaç hedefin ne projerin ne liderin kim...
e kim gelecek söylermisin nedediğini bilmeyen kılçdaroğlumu yoksa sizyaetten haberi olmayan birilerimi
Seçimde görürüz brv:))
hangi halk ?????????????
neden saldırıyorsunuzki terkedin orayı kendi kendine anırsın dursun.
senin gibiler anırır onun gibiler anlatırlar anırmak sna mahsustur lafa bak anırsınmış sizin insanlığınız bu kadar işte .
eline,beline DİLİNE SAHİP OL!!!
sorunda orda.. zaten. saldıran kişi neden geldin. demiş.. sizin yüzünüzden burayıdamı terkedelim demiş...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler