HABER

Beklenen özür geldi

Haaretz Gazetesi'nin duyurduğu habere göre akşam saatlerinde Türkiye'den özür dilenmeyeceğini açklayan İsrail yetkilileri ikinci mektubu gönderdi. Bu kez mektup özür niteliğinde.

Beklenen özür geldi

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'a yönelik, diplomatik nezaket kurallarına uymayan davranışından dolayı resmen özür diledi. Ayalon imzalı mektup, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliği aracılığıyla Ankara'ya iletildi.

[

****](http://haber.mynet.com/detay/guncel/erdogan-istedigimiz-cevabi-aldik/489917)

[

****](http://haber.mynet.com/detay/politika/gul-israile-aksama-kadar-sure-verdi-ama/489841)

İşte küstahlığın görüntüleri-video

[

****](http://haber.mynet.com/detay/politika/tercume-yapilsaydi-odayi-terk-ederdim/489742)

ÖZÜR MEKTUBU

Ayalon mektubunda, “(İsrail Parlamentosu Knesset'te) Dün yaşananların gerçekleşme ve yansıtılış biçiminden dolayı, Büyükelçi Çelikkol'dan özür diliyorum” ifadelerini kullandı. Ayalon, “Onu kırmak istemiyordum. Kırdıysam üzgünüm” derken, Büyükelçiye karşı hiçbir şekilde küçük düşürücü bir davranışta bulunmak istemediğinin de altını çizdi. Ayalon, mesajının Türk halkına da iletilmesini istedi.

İki ülke arasında son bir yıldır, İsrail'in Gazze'deki “Kurşun Dökme” operasyonu ile başlayan süreçte, inişli-çıkışlı seyreden ikili ilişkileri son derece geren diplomatik nezaketsizlik olayında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, “Gereken özür resmen dilenmezse Büyükelçinin geri çekileceği” yolundaki uyarısının ardından, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres devreye girdi.

Peres, önce Ayalon'u aradı ve “Böyle bir davranış güzel olmadı” uyarısında bulundu. Bunun üzerine Ayalon, halen İsrail dışında resmi ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ile bir telefon görüşmesi yaptı. Lieberman'ın Ayalon'a cevabı da “Terbiyesizlik ettiysek, özür dilemekte yarar var” oldu.

ÖNCE NAMIK TAN'I ARADI

Bunun üzerine Ayalon, ilk özrünü daha önce Tel Aviv'de büyükelçi olan Namık Tan'ı arayarak iletti.

Daha sonra da Ayalon'un resmi özür mektubu hazırlandı. Mektup, önce Tel Aviv'deki Türkiye Büyükelçiliği'ne iletildi, buradan da Ankara'ya, Dışişleri Bakanlığı'na gönderildi.

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Ayalon, mektubunun hazırlandığı saatlerde Knesset'te yaptığı açıklamada, yaşanan son krizin, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin “yararına bir sonuç vereceğine” inandığını dile getirdi.

Ayalon, dün gece de bir açıklama yapmış ve genel ifadeler kullanarak, “Amacım elçilerin onurlarıyla oynamak değildir” deyip, aslında Türkiye'nin İsrail karşıtı tavrını protesto etmek istediğini belirtmiş ve bundan sonra yabancı diplomatlara protestolarını “daha diplomatik yollarla” ifade edeceğini kaydetmişti.

İsrail tarafının “özür” olarak baktığı açıklamayı Türkiye kabul etmemiş ve resmen özür beklendiğinin altını çizmişti.

KNESSET'TEN 17 MİLLETVEKİLİ BÜYÜKELÇİ'DEN ÖZÜR DİLEDİ

Öte yandan, İsrail parlamentosunun 17 milletvekili, Büyükelçi Oğuz Çelikkol'a, Ayalon'un tavrından dolayı özür dileyen bir mektup gönderdi.

Knesset'in Kadima milletvekillerinden Robert Tibayev'in öncülük ettiği girişimle gönderilen mektupta milletvekilleri, Ayalon'un nezaket sınırlarını aşan davranışından dolayı Çelikkol'dan özür dilerken, “En önemli ihtilaflarda bile nezaket sınırlarının aşılmaması gerektiğini vurguladılar; karşısındaki kişi veya devletin haysiyetinin rencide edilmesinin doğru olmadığını” dile getirdiler.

BARAK'IN ZİYARETİ

Özür mektubumun ardından Dışişleri Bakanlığı'nda İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın ziyaretine ilişkin çalışmalar da hızlandı. Barak Ankara sadece bir kaç saat kalacak. İsrail Savunma Bakanı'nın kesinleşen programında mevkidaşı Vecdi Genül ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşecek. Kriz öncesi İsrail, Cumhurbaşkanı Gül'den de randevu istemişti. Gül de bu öneriye sıcak bakarak Pazartesi günü için randevu verebileceğini iletmişti. Ancak yetkililer Barak'ın Pazartesi günü başka bir ülkede olacağını bu nedenle görüşmenin zor olacağını belirttiler. Barak'ın ziyareti sırasında İsrail Büyükelçisi Oğuz Çelikkol da Ankara'da olacak. Kriz çözüldüğü için Büyükelçi Çelikkol, daha sonra yine İsrail'e gidecek.

AYALON’UN SİYASİ KARİYERİ BİTTİ

Türkiye Büyükelçisi’ni “alçak koltukta” ağırlayan İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon’a İsrail siyasetinin en sağında yer alan kendi partisinden de tepki geldi. Aşırı sağcı Evimiz İsrail partisi yetkilileri, Ayalon’un Türk Büyükelçi karşısında sergilediği tavrın, siyasi geleceğini bitirdiğini açıkladı. Jerusalem Post’a göre Evimiz İsrail partisinden üst düzey bir yetkili, “Avigdor Lieberman’ın hakkında yolsuzluk suçlamalarından dolayı mahkum olması halinde yerine Ayalon’un gecmesi planlanıyordu. Ayalon son tavrıyla bu şansını kaybetti” dedi. Yetkili “Ayalon siyaseten bitti. Diplomat olarak yara aldı. Bu kolay silinemeyecek bir lekedir. Bu tavrıyla Lieberman’a ve özellikle de kendisine zarar verdi. Tamamen siyasetin dışına düşer mi, bilemiyorum. Ancak partililer, onun hakkında bir karar verirken bunu da göz önünde bulunduracaktır. Son olay, onun parti liderliği için en güçlü aday olma konumunu bitirmiştir” diye konuştu.

Bu arada, Ayalon’a koalisyonuun diğer bakanlarından da tepki geldi. Sanayi Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben Eliezer, İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı’nın tavrının verdiği zararı, gelecek hafta Ankara’ya gidecek olan Savunma Bakanı Ehud Barak’ın onarmaya çalışacağını söyledi. Eliezer, “72 milyon Müslümann bulunduğu bir ülkeyi karşımıza almadan önce de Müslüman dünyasıyla zaten yeterince sorunumuz var” dedi.

YEDIOT AHRONOT: AYALON YÜZÜNDEN DÜNYAYA REZİL OLDUK

İsrail’de yayınlanan Yediot Ahronot gazetesi, Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon’un Türk Büyükelçi Oğuz Çelikkol’a karşı sergilediği tavır yüzünden “Dışişleri’nin dünyaya rezil olduğunu” yazdı.

Ayalon-Çelikkol görüşmesinin içeriğinden çok şekliyle gündeme geldiğini belirten gazete, “Olay yüzünden Dışişleri Bakanlığı uluslararası alanda rezil duruma düştü. Üstelik sadece Türkiye ile ilişkilerimiz bağlamında da değil” yorumunu yaptı.

Diplomaside mesaj aktarmanın çeşitli şekilleri olduğunu kaydeden gazete, “Ancak bunların arasında sandalye yüksekliği bulunmuyor” diye yazdı. Yediot Ahronot, diplomaside böyle bir yöntem bulunsa dahi verimliliğinin tartışmalı olduğunu savunarak, “Eğer önümüzdeki hafta Türk televizyonlarında başka bir İsrail karşıtı film daha gösterilirse, elçiye o zaman ne yapacağız? Odanın içinde sürünmesini mi isteyeceğiz? Onu dövecek miyiz? Burada gördüklerimiz Dışişleri Bakanlığı’na büyük zarar veriyor ve uluslararası diplomatik kuralları komik duruma düşürüyor” ifadelerine yer verdi.

Alon Liel imzasıyla kaleme alınan yazıda, Savunma Bakanı Ehud Barak’ın önümüzdeki hafta Türkiye’yi ziyaret edeceği hatırlatılarak, “Ankara’daki marangozların da misilleme olarak Ehud Barak’ı ağırlamak için alçak bir sandalye yapacaklarına inanmıyorum” denildi.

Geri Dön