HABER

Bel boyun ağrılarına "akıllı sandalye"

Özellikle uzun süre masa başında görev yapan ofis çalışanlarında sık görülen bel ve boyun ağrılarının giderilmesi için ''akıllı sandalye'' geliştirildi.c

ANKARA (A.A) - 02.01.2010 -Sandalyenin üç yöne farklı hareket özelliği ve çeşitli sensörleri bulunuyor. Kişi uzun süre oturuyorsa veya uzun süre yanlış oturuyorsa sandalye sensörleri bu hatayı algılayıp harekete geçiyor. Bu durumda ya kişi kalkıp çalışmaya ara veriyor, ya da kalkmak istemezse sandalye omurgayı hareket ettiriyor.

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Başkan Yardımcısı Murat Dalkılınç, uzun süre masa başında hareketsiz çalışılmasının vücudun özellikle bel ve boyun kısımlarında ağrıya yol açabileceğini söyledi.

İş yerinde, evde ve okulda gün boyu bilgisayar kullanmak zorunda kalan milyonlarca kişinin ağrı, gerginlik ve uyuşma gibi şikayetlere neden olan ciddi sağlık problemleri yaşadığını belirten Dalkılınç, ağrıların bir süre kronikleşebildiğini ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebildiğini ifade etti.

Dalkılınç, çalışma koşullarının değişmediği takdirde şikayetlerin yinelendiğini ve tedavinin uzun sürebildiğini dile getirerek, sürecin ekonomik anlamda da hem devlet, hem kişinin bütçesine maddi yük bindirdiğini bildirdi.

Modern çağın olmazsa olmaz gereksinimlerinde birinin bilgisayar kullanımı olduğunu vurgulayan Dalkılınç, ''Bilgisayar kullanımı, sağlık problemlerine neden olabilecek ergonomik riskler içermektedir. Çünkü, bilgisayar kullanımı oturur pozisyonda uzun süre hareketsiz kalmayı gerektirir'' diye konuştu.

-PROJE DESTEK BEKLİYOR-

Dalkılınç, projenin tüm aşamalarının tamamlanarak üretim aşamasına hazır hale geldiğini ifade ederek, ''Sandalyenin üretilerek kullanıma sunulmasıyla birlikte uzun vadede bel ve boyun ağrılarına ilişkin şikayetlerde ciddi azalma olacaktır'' dedi.

Akıllı sandalyenin özellikleri hakkında bilgi veren Dalkılınç, şunları kaydetti:

''Akıllı sandalyenin görünümü diğer sandalyelere benzese de temel özelliği bizi hareket etmeye yönlendirmesidir. Sandalye, sahip olduğu ilginç özellikler sayesinde kullanıcının oturma şekli ve süresine göre uyarı verebilecek özelliktedir.

Sandalyenin üç yöne farklı hareket özelliği ve çeşitli sensörleri var. Kişi uzun süre oturuyorsa, uzun süre yanlış oturuyorsa sandalye sensörler ile bu hatayı algılayıp harekete geçiyor. Bu durumda ya kişi kalkıp çalışmaya ara veriyor, ya da kalkmak istemezse sandalye onun omurgasını hareket ettiriyor. Kan dolaşımı artarak kişinin yorulan kaslarına taze kan ulaştırılıyor ve eklemlerin bu hareketle dinlenmesi sağlanıyor.''

Projeni tamamlanabilmesi için üretici firmadan destek alınması gerektiğini ifade eden Dalkılınç,''Eğer AR-GE ve tasarım yapabilen bir üretici firmanın desteği olursa proje rahatlıkla hayata geçebilir. Projeye Türkiye'de destek bulunamaması halinde yurt dışındaki firmalardan birisine devredilecek'' diye konuştu.

Dalkılınç, projenin noter tarafından onaylandığını ve en kısa sürede patent almak için başvuruda bulunulacağını bildirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön