HABER

Belçika'nın korkulu rüyası, Türkiye ve İspanya!

2010 Dünya Kupası Finalleri Avrupa Elemeleri'nde 5. Grup'ta Türkiye, Bosna Hersek, Ermenistan, Estonya ve İspanya ile eşleşen Belçika'nın futbol federasyonu başkanı Francois De Keersmaecker, "Grubumuzun en güçlü takımları İspanya ve Türkiye" dedi.

De Keersmaecker, 2010 Dünya Kupası Finalleri Avrupa Elemeleri konusunda Belçika basınına yaptığı açıklamalarda, daha güçlü takımların bulunduğu gruplara düşmediklerinden dolayı memnun oldukları ifadelerini kullanarak, "Dün çekilen kuralardan memnunuz. Bulunduğumuz grupta çok daha zorlu rakiplerle mücadele edebilirdik, ancak bu olmadı. Grubumuzda İspanya ve Türkiye'nin çok güçlü takımlar olduğunu biliyoruz" diye konuştu.

Kura çekiminin ardından kendilerini en fazla rahatsız eden konunun, Bosna Hersek'in yine kendi gruplarında yer alması olduğunu söyleyen Belçika Futbol Federasyonu Başkanı Francois De Keersmaecker, daha önceki karşılaşmalarda da rakipleri olan Bosna Hersek'in güçlü ve sürpriz bir takım olduğunu, onlarla yine aynı grupta olmak zorunda kaldıkları için memnun olmadıklarını ifade etti.

Francois De Keersmaecker, Türkiye ve İspanya'nın rakipleri olmasının kendileri açısından bir gelir kaynağı olduğunu da belirterek, "Türkiye ve İspanya milli takımlarının Belçika'ya gelmesi maddi olarak bizim için kazançlı bir durum. Bu karşılaşmalar bizim için iyi gelir elde etmek anlamına da geliyor. Çünkü burada Türk ve İspanyol vatandaşı çok sayıda insan yaşıyor" şeklinde konuştu.

SERHAT AKIN: "İSPANYA GRUBUN FAVORİSİ"
Belçikanın 1. lig takımlarından RSC Anderlecht'te forma giyen ve bir süredir sinüzit problemi yaşayan Serhat Akın, Türkiye'nin içinde yer aldığı 5. grupla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, "Bana göre iyi bir gruba düştük. İspanya bu grubun favorisidir. İkinciliği Türkiye, Bosna Hersek ve Belçika takımlarından birisi elde edecektir, ancak ben özellikle Belçika maçlarına daha fazla önem veriyorum. Bu maçlarda kulübümde birlikte forma giydiğim arkadaşlarıma karşı milli formayla mücadele etmek isterim" dedi.

ERİC GERETS: "TÜRKİYE KENDİ SAHASINDA 12. ADAMLA OYNUYOR"
Geçen sezon sonunda Galatasaray'dan ayrılan ve bu yıl Belçika'nın Olimpic Marsilya takımını çalıştıran teknik direktör Eric Gerets de, Türkiye'nin gruptaki şansını değerlendirdi.

Gerets, gazetelere verdiği demeçlerde, şu ifadeleri kullandı: "Türkiye kendi sahasında 12. adamla oynuyor. Türk seyircisi takımına büyük katkı sağlıyor. Oyuncular çok duygusal oluşuyla birlikte ve bazı milli maçların Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda yapılmasından dolayı çok önemli bir atmosfer oluşuyor. Bu statta oluşan hava da takıma 12. adam desteği veriyor. Türk milli takımı çok güçlü ve kalitesi yüksek olan bir takım. Belçikalılar gruptan çıkabilmek için Türkiye ile oynayacakları kendi sahalarındaki maçı mutlak kazanmak zorundalar. İki takımın şansları yüzde 50. Belçika Milli Takımı'nın Türkiye ile oynayacağı maçlarda işleri bir hayli zor olacak."

Öte yandan, Belçika Futbol Federasyonu'nda (A) Milli Takım Teknik Direktörü konusunda kriz yaşanmaya devam ediyor. "Kırmızı şeytanlar" olarak adlandırılan Belçika Milli Takımı'nın teknik direktörü Rene Vandereycken ile yaşanan krizde bu hafta bir karar verilmesi bekleniyor.

Yaşanan sıkıntıyı görüşmek üzere toplanacak teknik komite, Vandereycken'in göreve devam edip etmeyeceğine karar verecek. Belçika Futbol Federasyonu, Danimarkalı Morten Olsen'i takımın başına getirmeyi düşünürken, bu konuda Vandereycken ile de görüş alışverişinde bulunulacağı öğrenildi.

TÜRKİYE-BELÇİKA ARASINDAKİ MAÇLAR
Tarihte 7 kez karşılaşan Türkiye ile Belçika arasındaki maçlarda Belçika'nın üstünlüğü göze çarpıyor. Bugüne kadar oynanan 7 maçın 2'sini Türkiye, 4'ünü Belçika kazanırken, 1 karşılaşma da berabere tamamlandı.

Geri Dön