HABER

Belediye bütçesi 300 milyon lira

Malatya Belediye Meclisi Kasım ayı olağan toplantısı yoğun bir gündemle toplanırken, 2012 Mali Yılı Belediye Bütçesi 300 Milyon Lira olarak belirlendi.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır Başkanlığı'nda yapılan Meclis Toplantısı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Meclis Toplantısı başında kısa bir konuşma yaparak, Van'da meydana gelen depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralananlara acil şifalar dileyen Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Van'da yaşanan acıyı yürekten paylaştıklarını söyledi.

Van'a yapılan ayni ve kurtarma yardımları hakkında da kısa bilgiler veren Başkan Çakır, Malatya'nın Van'a ayni ve kurtarma yardımı ulaştıran ilk illerden birisi olduğunu belirterek, kurtarma ekiplerine ve yardımda bulunan bütün Malatyalılara teşekkür etti.

Başkan Çakır, aynı acının bir daha yaşanmaması temennisinde de bulundu.

2012 BÜTÇESİ 300 MİLYON LİRA

Başkan Çakır'ın konuşmasının ardından, gündem dışı verilen teklifler görüşülerek gündeme alındıktan sonra, gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Gündemin ilk maddesi olan 2012 Mali Yılı Belediye Bütçesi ve Ücret Tarifesi, Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan raporun okunmasının ardından görüşmeye açıldı. Meclis üyeleri tarafından yapılan görüşmelerin ardından, Plan ve Bütçe Komisyonu raporu doğrultusunda 2012 Mali Yılı Belediye Bütçesi 300 milyon 131 bin 250 lira olarak kabul edildi.

Yine gündemde bulunan abonesiz kuyu suyu kullanımında uygulanacak ücret tarifesi, kaçak su kullanımı ücret tarifesinden uygulanması kabul edilirken, Malatya Belediyesi Mücaviri Dahilinde Telekomünikasyon İş ve İşlemleri ile İlgili Yönetmelik ile Hukuk İşleri, Strateji Geliştirme, İmar ve Şehircilik, Mali Hizmetler ve Veteriner Müdürlüklerinin Görev ve Çalışma Esasları Yönetmeliği Hukuk İhtisas Komisyonu raporları doğrultusunda kabul edildi. MASKİ ve Zabıta Müdürlüğünün Görev ve Çalışma Esasları Yönetmeliği ertelenirken, Destek, Sağlık İşler, Sosyal Yardım İşleri ile Ruhsat ve Denetim Müdürlüklerinin Görev ve Çalışma Esasları Yönetmeliği ise Hukuk İhtisas Komisyonu'na havale edildi.

ŞEHİT POLİS'İN ADI YEŞİLTEPE'DEKİ PARKTA YAŞAYACAK

Belediye Meclisi gündem maddeleri arasında yer alan Konak eski Nikah Salonu'nun, Konak Halk Kütüphanesi olarak 10 yıllığına İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne tahsis edilmesini kararlaştırırken, Malatya Belediyesi'nin Derme Sulama Birliği üyeliğinden çekilmesini, Hanımın Çiftliği Beldesine 35 lt/sn içmesuyu verilmesini kabul ederken, geçtiğimiz haftalarda bir terör saldırısında hayatını kaybeden Malatyalı Polis Memuru M. Emin Çakır'ın isminin Yeşiltepe bölgesinde eski hayvan pazarı yerine yapılan parka verilmesini, mahalle muhtarlarının teklifi doğrultusunda kabul etti.

DEPREM TEDBİRLERİ TARTIŞILDI

Belediye Meclis Toplantısı'nın sonunda, CHP'li Meclis Üyesi Günnur Tabel ve Bağımsız Meclis Üyesi F. Betül Çalışkan Aksoğan tarafından deprem tedbirleri ile ilgili ayrı ayrı verilen teklifler görüşüldü. Görüşme sırasında Malatya'nın mevcut durumu ile yapılması gerekenler ve Belediye tarafından şu ana kadar yapılan çalışmalar detaylı bir şekilde tartışıldı.

KİRA BEDELLERİ BELİRLENMESİ TESPİTİ KOMİSYONU KURULDU

Belediye Meclisi, belediyeye ait kirada olan gayrimenkullerin kira bedellerinin belirlenmesi amacıyla bir İhtisas Komisyonu kurulmasını kararlaştırdı. Kurulan Komisyon üyeliklerine; Hasan Atay, Sıdık Özdemir, Orhan Barman, Hasan Basri Erdoğan, Aziz Görgeç, Salim Şahin ve F.Betül Çalışkan Aksoğan seçildi.

Belediye Meclisi Aralık Ayı Olağan Toplantısı'nı 2 Aralık Cuma günü saat 14.00'de yapmayı kararlaştırdı.

Geri Dön