HABER

"Belediyelerin geleceği ipotek altında"

ADAPAZARI (İHA)- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, Türkiye'deki belediyelerin geleceğinin ipotek altında olduğunu söyledi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, bazı incelemelerde bulunmak üzere Adapazarı'na geldi. Bakan Ergezen ilk olarak Sakarya Valisi Cahit Kıraç'ı ziyaret etti. Sakarya Valiliği Konferans Salonu'nda Vali M. Cahit Kıraç tarafından Bakan Ergezen'e brifing verildi. Bakan Ergezen'e ilin sorunları hakkında bilgi veren Vali Kıraç, Sakarya'nın en önemli sorununun konut açığı olduğunu söyledi.

Brifingde Sapanca Gölü'nün sunumu sırasında ise tartışma çıktı. Vali Kıraç, Sapanca Gölü ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermesi için Serdivan Beldesi Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'na söz verdi. Serdivan Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, 11 belediyenin biraraya gelerek Sapanca Gölü Çevre Düzenleme Planı hazırladıklarını, ancak bu planın Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Çevre Bakanlığı arasında yaşanan yetki karmaşası yüzünden çıkarılmadığını söyledi. Bu açıklamaya tepki gösteren Bakan Ergezen, "Sapanca Gölü'nün çevresini rezil etmişler. Berbat etmişler. Göl çevresinde bulunan binaların hepsini yıkacak mısınız, ne yapacaksınız? Bir çözüm bulun. Sapanca Gölü'nü ruhsatlı binalar kirletmiyor mu? Ruhsatlılar da gölü kirletiyorlar. Belediyeler göl kenarında yeni binalar türettiler. Vatandaş torpili buldu bina yaptı. Torpille iş yapıldı" dedi.

YETKİ KARMAŞASI Bakanın sert tepki göstermesi üzerine Sakarya Valisi Cahit Kıraç araya girerek, Sapanca Gölü'nün dünyada korunması gereken yedi gölden biri olduğunu ifade ederek, Sapanca Gölü Çevre Düzenleme Planı'nın bir an önce hazırlanması gerektiğini söyledi. Bakan Ergezen de bunun üzerine iki bakanlık arasındaki yetki karmaşasını yeni öğrendiğini belirterek, yetki sorununu ortadan kaldıracaklarını ve 22 yıldır sürüncemede olan projeyi hayata geçireceklerini ifade etti.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, sorunları yerinde görmek için Adapazarı'na geldiğini belirterek, "Sorunları yerinde tespit etmek istedim. Halk bizi iktidara getirdi. Artık sorunları çözme zamanı. Şikayet etme zamanı değil. Çalışma zamanı. Gece gündüz çalışarak kısa sürede tüm sorunları çözeceğiz" diye konuştu.
Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bakan Ergezen, prefabrik konutları satarak değerlendirmeyi düşünmediklerini belirterek, prefabrik konutları bir depoda israf etmeden daha sonra kullanılmak üzere saklamayı düşündüklerini söyledi. Basın mensuplarının, 'Toplu konut hamlesini Adapazarı'ndan başlatmayı düşünüyor musunuz?' şeklindeki sorusuna ise Bakan Ergezen, deprem bölgesinin öncelikli olduğu yanıtını verdi.

Türkiye'de bütün belediyelerde afet olduğunu söyleyen Bakan Ergezen, "Yanlış uygulamalardan dolayı Türkiye'de bütün belediyeler afete uğramış durumda. Belediyeler memur maaşlarını ödeyemeyez duruma geldi. Türkiye'deki bütün belediyelerin geleceği ipotek altındadır" dedi.

PARTNEREvlendiler!Evlendiler!
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön