HABER

"Belge ABD kurgusudur"

Ahmedinecad, İran'ın atom bombası parçası yapmaya çalıştığı yönündeki gizli bir rapor olduğu iddia edilen belgelerin Amerikan hükümeti tarafından oluşturulmuş kağıtlar olduğunu söyledi.

KOPENHAG (İHA) - İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinecad, ABC televizyonundan Diane Sawyer'a verdiği röportajda İran'ın atom bombası parçası yapmaya çalıştığı yönündeki gizli bir rapor olduğu iddia edilen belgelerin Amerikan hükümeti tarafından oluşturulmuş kağıtlar olduğunu söyledi.

BM İklim Zirvesi için yapıldığı Kopenhag'da Amerikan ABC televizyonuna demeç veren Ahmedinecad, İran'ın atom bombası parçası yaptığı yönündeki raporların kesinlikle doğru olmadığını ve bu belge olayının ABD'nin düzenlediği kurgunun bir parçası olduğunu ifade etti. Programda Diane Sawyer'ın "Görmek ister misiniz?" diyerek uzattığı kağıda bakmak istemediğini söyleyen ve "Hayır, görmek istemiyorum" diyerek reddeden Ahmedinecad, İran'ın nükleer programı konusundaki bazı açıklamaların "sürekli tekrar eden ve tadı kaçan bir şaka" haline geldiğini belirtti. Programda belgenin sahte olduğunu idda eden İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, "Biz cepheleşmeden yana değiliz ama itip kakılmaya da razı olmayız" şeklinde konuştu. Ahmedinejad, Batı'yla nükleer yakıt takası konusunda anlaşmaya varılamamasından da getirilen mühletleri ve baskıyı sorumlu tuttu.

Geçtiğimiz günlerde Londra'da yayımlanan Times gazetesi'nin "Önümüzdeki Dört Yıl İçinde Özel Nötron Bağlantılı Faaliyetlere Genel Bakış" başlıklı ve İngilizce'siyle birlikte yayınlanan Farsça belgede bir nötron tetikleyicisinin oluşturulma ve deneme aşamaları yer alıyordu. Geçen hafta da İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mehmanparast raporun "mesnetsiz, dikkate alınmaya değmeyecek ve İran üzerinde siyasi ve psikolojik baskı oluşturma amaçlı olduğunu" açıklamıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön