HABER

Belgesesel filmin galası bir köyde yapıldı

Belgesesel filmin galası bir köyde yapıldı

BİTLİS (İHA) - Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Cereci tarafından Bitlis'in Adilcevaz İlçesi İpekçayır Köyü'nde çekilen 'Ağzı Açık Alamet" isimli belgesel filmin galası büyük bir katılımla köyde yapıldı.

Adilcevaz Belediyesi'nin organize ettiği gala programına İlçe Kaymakamı Ömer Faruk Çoşkun, Adilcevaz Belediye Başkanı M. Selim Arıkbaş, Prof Dr. Sedat Cereci, il genel ve belediye meclis üyeleriyle diğer davetliler katıldı. Havanın soğuk olması nedeniyle program İpekçayır Köyü İlköğretim Okulu'na alındı. İlçenin tanıtımının yapıldığı slayt gösterisinin ardından, 'Ağzı Açık Alamet' isimli belgesel davetlilere izletildi. Adilcevaz Belediye Başkanı M. Selim Arıkbaş filmin tanıtımın ardından yaptığı konuşmada çekimler için Adilcevaz'ı tercih eden ve ilçenin güzelliklerini ortaya çıkaran Prof. Dr. Sedat Cereci ve ekibine ilçe halkı adına teşekkür etti.

Programının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan filmin yönetmeni Prof. Dr. Sedat Cereci ise, belgeselin hiçbir kanala satılmayacağını, sadece film festivallerine gönderileceğini söyledi. Adilcevaz ve İpekçayır Köyü'nü seçmesindeki nedeni de ilçenin doğal şartlarının güzel olması ve ilçedeki bayanların bu tür organizasyonlara, sıcak bakmalarından ötürü tercih ettiğini anlatan Cereci, "Biz bu kısa metrajlı belgeseli Van'da yapabilirdik. Fakat, ilde görüştüğümüz aileler bize televizyon karşısına çıkmayacaklarını söyledi. Belgeselde tandır ve lavaş ekmeği konu edildi. Yöre halkının ne zorluklarla yaşadığını herkesin görmesini istedik. Umarız yapmış olduğumuz belgesel film beğenilmiştir. Bizden desteğini esirgemeyen Adilcevaz Başkan Arıkbaş ile İpekçayır Köyü halkına ekibim adına teşekkür ediyorum" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön