HABER

Belgeye göre silah üretilmiyor

LONDRA (İHA) - İngiltere Savunma Bakanı Geoff Hoon, Irak'ın kitle imha silahlarıyla ilgili bildiriminde ihmal ve eksiklik bulunmasının bizatihi maddi ihlal sayılamayacağını söyledi.

BBC televizyonuna mülakat veren Hoon, Birleşmiş Milletler'in (BM) konuyla ilgili 1441 sayılı kararına atıfta bulunarak, "BM'nin kararı, eksikliğin sadece dosya ihmali sayılamayacağını, bu tavrın, Irak'ın silah denetçilerini engelleme çabası olarak ta hesaba katılması gerektiğini belirliyor" dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, daha önce yayımlanan demecinde, Saddam Hüseyin'in, Irak'ın nükleer, biyolojik ve kitle imha silahları üretiminden vazgeçtiği yönündeki açıklamalarını "aşikar yalan" olarak nitelemişti.

Dosyadaki eksikliklerin kendi başına ihlal teşkil etmeyeceğini söyleyen Hoon, ancak bu eksikliklerin Irak'ın, silah denetçileri ve uluslararası kamuoyu ile uyumsuzluğu ve devam eden silahsızlanma sürecindeki başarısızlığı olarak ele alınacağını kaydetti.

Belgenin bu haliyle, Irak'ın nükleer, kimyasal ve biyolojik silah üretmediğini kanıtladığını söyleyen İngiltere Savunma Bakanı, bununla beraber, "Dosyada bazı eksikliklerin olduğunu biliyoruz. Ancak bildirimi bütünüyle inceliyoruz ve karar vermek için acele etmiyoruz" dedi.

Yapılan değerlendirmelerde, muhtemel bir maddi ihlalin ABD tarafından Irak'a askeri müdahale gerekçesi olarak görülebileceği belirtiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön