HABER

“Ben MHP milletvekiliyim”

MHP Disiplin Kurulu’nun hakkında ihraç kararı verdiği Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç, “Ben, şu anda MHP milletvekiliyim. Böyle bir karar hukuki değildir” dedi.

İrbeç, MHP Merkez Disiplin Kurulu’nca yapılan ihraç açıklamasına yazılı bir açıklama ile karşılık verdi. MHP Milletvekili olarak amacının milletin ve ülkücü camianın beklentisi doğrultusunda partisinin iktidara taşınmasına katkı sağlamak ve Türk Milletine yapacağı hizmetin önünü açmak olduğunu belirten İrbeç, milletvekili olarak milletten aldığı yetkiyi de millete hizmet için kullandığını, çalışmalarının da bu çerçevede hız kesmeden devam edeceğini söyledi.

-“MHP TÜZÜĞÜNÜN DEĞİŞTİRİLMESİ İÇİN DAVA AÇTIM”-

İhraç isteminin, “MHP Genel Başkanı Sn. Devlet Bahçeli’nin, kendisinden başka kimsenin genel başkan adayı olmasına tahammül edemediği ve kendisine bağlı kurmayları dışında hiçbir kimseyi görmek istemediğini” gösterdiğini ileri süren İrbeç, şunları söyledi:

MHP Parti tüzüğünün 69. maddesi Siyasi Partiler Kanununa aykırı bir şekilde düzenlenmiş ve kendisinden başka adayların önünün kesilmesi amaçlanmıştır. 15 Aralık 2011 tarihinde daha demokratik bir MHP için bu maddenin iptali için dava açtım. Ayrıca, daha demokratik bir MHP tüzüğü için çalışmalarımız devam etmekte olup, günü geldiğinde gerekli adımlar atılacaktır.”

-“BAHÇELİ’YE TAZMİNAT DAVASI HAKKIM SAKLI”-

İhraç kararının hukuki olmadığını savunan İrbeç haklarını mahkemede arayacağını belirterek şunları kaydetti:

“Ben, şu anda MHP milletvekiliyim. Böyle bir süreçte nihai karar alınamaz. Hukuki değildir. Nihai karar gibi kamuoyuna açıklanması da, tıpkı daha önce ispat edilememiş iddiaların gerçek gibi gösterilmesine benzemektedir. Haksız ithamlara karşı, gerekli hukuki adımlar atılacaktır. Bu çerçevede, Sayın Genel Başkana karşı açacağım tazminat davası hakkım saklı tutulmaktadır ve günü geldiğinde gereği yapılacaktır. Netice olarak, hukuken kesinleşmemiş bir ihraç isteminin kamuoyuna duyurulması söz konusudur.”

-TEMYİZE KADAR YOLU VAR-

İrbeç ihraç kararı tebliğ edildikten sonra disiplin kuruluna itiraz edileceğini, itiraz olumsuz çıkarsa mahkemeden bu kararın iptalinin isteneceğini, kararın da temyizden sonra kesinleşebileceğini söyledi. İrbeç, “Bu hukuki mücadelede haklı olduğuma inanıyorum ve hak arama ve ülkücü camianın önünü açma gayretim devam edecek. Temyiz sonrası kararın olumsuz çıkması durumu hariç, ben MHP milletvekiliyim ve partimle ilgili bütün özlük haklarım devam etmektedir” dedi. (ANKA)

Geri Dön