Benin ve Togo'lu uzmanlara pamuk eğitimi

Ankara ve Pamuk Araştırma İstasyonu Müdürlüğü işbirliğinde, Benin ve Togo Cumhuriyeti'nden 14 kişilik uzmana "pamuk üretimi ve teknolojisini geliştirme" eğitimi verilmeye başlandı.

Nazilli Pamuk Araştırma İstasyonu Müdürü Saadettin Öztürk, eğitim programın açılışında yaptığı konuşmada, istasyonun, İslam Kalkınma Teşkilatı'na bağlı 26 pamuk yetiştiricisi ülkenin enstitüsü durumunda olduğunu ifade etti.

Bu ülkelerde birçok proje yürüttüklerini bildiren Öztürk, pamuk konusunda her türlü bilgiye paylaşmaya hazır olduklarını kaydederek, şunları söyledi:

"Arkadaşlarımız bu ülkelerde inceleme yaparak, hangi konularda katkı sağlayabileceğimiz tespit ediyor. Burada TİKA'nın katkılarıyla gerçekleştirilen buluşma da bu durum tespitlerinin ilk ayağını oluşturmakta. Uzman arkadaşlarımız Benin'den gelen 9, Togo'dan gelen 5 uzmana pamuk alanındaki her türlü bilgi paylaşımı gerçekleştirilecektir."

TİKA Koordinatörü ve Ziraat Yüksek Mühendisi Sibel Güneği ise, 2 ülkeden gelen uzmanların Pamuk Araştırma İstasyonu'nda eğitim desteği almasının büyük önem taşıdığını belirtti.

Her iki ülkenin pamuk rekoltesini arttırılmasına, daha verimli ve sağlıklı ürünler elde etmelerine yönelik projeleri desteklediklerini bildiren Güneği, "TİKA olarak bu ilk eğitimimiz olacak. Her 2 dost ülke ile pamuk alanı dışında da işbirliğimiz devam edecek. Eğitim programı boyunca pamuk alanında üretimden son duruma kadar tüm etaplarda Nazilli Pamuk Araştırma İstasyonu uzmanları tarafından eğitim desteği verilecek." diye konuştu.

Nazilli'de eğitim alacak 14 eğitici uzmanın kendi ülkelerine döndüklerinde bu bilgileri üreticilerle paylaşacakları ifade edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler