HABER

Berat Kandili ne zaman? Berat Kandili nasıl ibadet edilir?

Üç ayların üçüncü kandili olan Berat Kandili için çok kısa bir süre kaldı. Peki Müslümanlar için önemli bir gece olan Berat Kandili ne zaman idrak edilir? İşte Berat Kandili ne zaman sorusunun 'doğru' cevabı (İnternette Google dahil hatalı bilgiler var.) ve duaların edildiği, kandil mesajlarının paylaşıldığı, ibadetlerin yapıldığı Berat Kandili'nin önemine dair detaylar, bilgiler...

Berat Kandili ne zaman? Berat Kandili nasıl ibadet edilir?

Ramazan başlangıcından önceki son, üç ayların üçüncü kandili Berat Kandili ne zaman sorusu internette en çok aratılan konulardan biri. Berat Kandili hicri takvime göre Şaban ayının 15'inde idrak edilmektedir. Ay ve Güneş'in döngülerindeki fark nedeniyle Şaban ayının 15'i miladi takvimde her yıl farklı bir tarihe denk gelmektedir. Bu yüzden Berat Kandili ne zaman sorusunun cevabı her yıl değiştiğinden her yıl da aratılmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığının dini günler takvimine göre 2017 yılında Berat Kandili 10 Mayıs Çarşambayı 11 Mayıs Perşembe gününe bağlayan geceye denk gelmektedir. Bu soruyu Google'a soranlar ise yanlış bir tarihle karşılaşmaktadırlar. Çünkü Berat Kandili 10 Mayıs gecesi yatsı ezanından sonra başlamaktadır. Peki 10 Mayıs Berat Kandili gecesinde kandil mesajları paylaşımı dışında ibadet olarak asıl neler yapmak gerekir?

BERAT KANDİLİNDE YAPILABİLECEK İBADETLER

- Kur’ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli.

- Peygamber Efendimiz (sas)’e salât ü selâmlar getirilmeli.

- Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir.

- Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

- Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

- Kişi kendine ve diğer Mü’min kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.

- Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

- O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.

- Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.

- Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

- Hayattaki manevî büyüklerimizin, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e–mail ile güze kandil mesajları göndererek tebrik edilmeli; duaları istenmeli.

- Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.

BERAT NE DEMEK?

Berat (Beraet) Arapçada 'temize çıkma' manasına gelmektedir. Bu yüzdendir ki bu mübarek gecede günahların affı ve temize çıkma üzerinde durulur, bu yönde dualar edilir, ibadetler yapılır. Hz. Muhammed (s.a.v) hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuştur:

"Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah-u Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: 'Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim' buyurur." (İbn Mâce)

Geri Dön