HABER

Berdel evliliğine babadan onay

DİYARBAKIR (İHA) - Diyarbakır'ın Büyük Kadı Köyü'nde berdel usulü ile evlendirilen kızın babası, "Berdel bir töredir. Güneydoğu'da berdel normaldir" dedi.

Edinilen bilgiye göre, Küçük Kadı Köyü'nde yaşayan Kaçar ailesinin büyük oğlu Ferhat Kaçar, Büyük Kadı Köyü'nde yaşayan Ayşe Ateş ile evlenmek istedi. Ancak Ateş'in ailesi razı olmayınca Kaçar, 18 yaşındaki Ayşe'yi kaçırarak yaşadığı Küçük Kadı Köyü'ne getirdi.

Ateş ailesi bunun üzerine köye gelerek çiftçilik yapan Kaçar ailesiyle görüştü. Aile büyükleri biraraya gelerek konuştuktan sonra 'Berdel' kararı aldı. Ramazan Kaçar, oğlunun Ateş ailesinden kız kaçırması nedeniyle 18 yaşındaki kızı Hediye'yi, Ateş ailesine verme kararı aldı.

Kaçar, 10 bin YTL harcayarak oğlu ve kızının düğününü yaptı. İki aile, aralarında anlaşarak Ateş ailesinin 16 yaşında olduğu iddia edilen oğulları M. Ateş ile Hediye Kaçar'ı da evlendirdi.

Olayın basın tarafından abartıldığını belirten Baba Ramazan Kaçar, "Gazeteciler olayı abarttı. 10 bin YTL almışız diye gösteriyorlar. Böyle bir durum yok. Oğlum karşı tarafın kızını kaçırdı. Burada gelenektir. Herkes böyle yapıyor. Güneydoğu'da berdel normadir.

Aramızda anlaştık onlara bir kız verdim, bir de kendi gelinime ne kadar masraf ettiysem kızıma da aynı masrafı yaptım. Herhangi bir para söz konusu değildir. Zorlama veya zorluk yoktur. Her iki ailede sıkıntı yok, severek kaçmışlar, zorla zaten kimse birşey yapamaz. Oğlum şuan da asker, 2 aydan beri eşi evimde. Yaşları küçük değil. Kızım 18 yaşında, gelinim 18 yaşında, oğlum da şu anda askerde.

Buralarda çocuklar 18-19 yaşına kadar okula gidiyor. Köyümüzde ortaokul bile yok. Kan davası diye bir durum söz konusu değildir. Aramızda öyle bir durum yok, herkes kendi ekmeğinin peşindedir. Berdeli benimsemiyoruz. Bazen oluyor. Karşılıklı severlerse veriyoruz. Zorla zaten olmaz. Bir problem veya anlaşmazlık yok" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön