HABER

Berdelden kaçıp polise sığındılar

Berdelden kaçıp polise sığındılar

Elazığ'ın Alacakaya ilçesinde babaları tarafından "berdel" usulü evlendirilmek istenen iki genç kız, İlçe Emniyet Amirliğine sığındı. Alacakaya'ın Guleman Mahallesi'nde oturan Abbas S. (44), kardeşi Mahmut S. (37) ile birlikte, Bingöl'de yaşayan iki kadına karşılık, "berdel" usulü evlenmek istedi.

Babalarının "berdel" karşılığında kendilerini evlendirmek istediğini öne süren T.S. (16) ve S.S. (17) kardeşler, Alacakaya İlçe Amirliğine gelerek, yardım talebinde bulundu. Kız kardeşlerin ifadesini alan polis ekipleri, daha sonra T.S. ve S.S'yi bir memur refakatinde Maden Cumhuriyet Savcılığına sevk etti. Savcılık tarafından ifadeleri alınan genç kızlar, annelerinin hayatta olmadığını ve babaların da kendilerine bakmadığını ifade ederek, babası ve amcasının evlenmek için kendilerini "berdel" usulü evlendirmek istediklerini anlattı.

Maden Cumhuriyet Savcılığı, T.S ve S.S'nin devletin koruması altına alınmasına karar vererek, iki kız kardeşi Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne teslim etti. Savcılık daha sonra kızların babası Abbas S. ile kardeşi Mahmut S'nin "Kişi hürriyetini kısıtlama suçlamasıyla" gözaltına alınmasını istedi.

Gözaltına alınan zanlılar, İlçe Emniyet Amirliğindeki sorgularının ardından Maden Savcılığına sevk edildi. Abbas ve Mahmut S, çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön