HABER

Bergama'nın turizm sorunları

İZMİR (İHA) - İzmir'in Çeşme İlçesi'nde uygulanan turizm projesinin bir benzeri Bergama'da uygulanmaya başlandı. Projenin ilk ayağında Ege Turizm Derneği tarafından yapılan "Arama Konferansı"yla turizm sorunları belirlendi.

Projenin ilk bölümünde, geçen şubat ayında Bergama Kaymakamlığı, Bergama Belediyesi, Ege Turizm Derneği ve Bergama Ticaret Odası'nın ortaklaşa gerçekleştirdiği "Bergama Turizmi İçin Check-Up" konulu arama konferansının sonuç bildirgesiyle turizm sorunları belirlendi. Bergama Belediyesi Meclis Salonu'nda yapılan toplantıya İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Korkmaz Dinçer, Bergama Kaymakamı Ali Şanlıer, Belediye Başkanı Akif Ersezgin, İzmir İl Turizm Müdürü Ayla Karamete ve Ege Turizm Derneği Başkanı Bülent Yıldırım, turizm çevreleri ve davetliler katıldı. Toplantıda başlıklar halinde 'Arama Konferansı'nda çıkan sonuçlar açıklandı.

Bu sonuçlara göre; Bergama'nın turizm sektöründe ilerlemesinin önünde duran en önemli nedenler olarak alt yapı ve çevre sorunları, eğitim, enformasyon, Bergama envanterinin oluşturulması, hizmet kalitesinin artırılması, turizm görgüsünün oluşturulması, pilot bölgeler seçilerek çalışmalara başlanması, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin güçlendirilmesi, etkin acente bağlantılarının oluşturulması ve turizm örgütlenmesinin yapılması gerektiğine dikkat çekildi.

Toplantıda konuşma yapan İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Korkmaz Dinçer, Bergama'nın dünyanın merkezi olduğunu söyleyerek, "Medeniyetlere başkentlik yapmış Bergama, dünyanın merkezi ama şu an çok kötü durumda. Ancak bu ilçe, durumu tersine çevirecek değerlerle dolu. Tek sorun bu değerlerin farkına varılamayışı" dedi. Vali Yardımcısı Korkmaz, İzmir Valisi Alaaddin Yüksel'in de toplantıya katılmayı çok istediğini ifade ederek, "Ancak Sayın Valimiz rahatsızlığı nedeniyle toplantıya katılamadı ve beni gönderdi. Sayın Valimiz toplantıda Çeşme, Bergama ve Selçuk üçlüsüne çok önem verdiğini belirtmemi istedi. Bergama turizmde hak ettiği noktaya gelecektir" dedi.

Daha sonra konuşan Bergama Belediye Başkanı Akif Ersezgin, Bergama'nın kendi değerlerinin farkında olmadığının altını çizerek, "Bergama hakikaten bir dünya markasıdır. Beş medeniyetin eserlerini bir arada bulunduran başka bir kent bulunmamaktadır. Bu değerlerin kıymeti bilinseydi, bugün Bergama'da işsizlikten, istihdam sıkıntısından ve ekonomik yoksulluktan bahsetmezdik. İlçenin üç önemli kaynağı olan tarım, termal ve turizm bir an önce harekete geçirilmelidir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön