Alman basınından flaş iddia: Erdoğan, Almanya'ya yardım istemeye gelecek

Türkiye'nin ekonomik krizin eşiğinde olduğunu yazan Berliner Zeitung gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yardıma ihtiyacı olduğu için Almanya'ya gideceği görüşünde.

Alman basınından flaş iddia: Erdoğan, Almanya'ya yardım istemeye gelecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’ya yapacağı ziyaret, Türk ekonomisinin durumu Alman gazetelerinde öne çıkan yorum konularından biri olarak göze çarpıyor.

"Ortadoğu ile Avrupa arasındaki en önemli tampon bölge olan Türkiye'nin istikrarsızlaştırılmasını kimse arzulayamaz. Yine de Almanya Cumhurbaşkanı'nın otokrat lidere yakınlık göstermekte acele etmesi yadırganacak bir durum. Peter Steudtner, Meşale Tolu ve Deniz Yücel'in rehinelik krizi sanki unutulmuş gibi. Devlet ziyaretinde yine rehineler konu edilecek. Erdoğan Almanya'ya iltica etmiş olan darbeci olarak tanımladıklarının iadesini isteyecek. Karşılığında muhtemelen siyasi tutuklu olarak alıkoyduğu yedi Alman vatandaşının serbest bırakılmasını önerecek. Almanya böyle bir pazarlığa oturamaz, oturmak zorunda da değildir. Çünkü Türkiye ekonomik krizin eşiğinde sendeliyor. Türkiye Cumhurbaşkanı yardıma ihtiyacı olduğu için Berlin'e geliyor.”

Frankfurter Allgemeine Zeitung Türkiye'nin ekonomik durumuna ayırdığı yorumda sıkıntıların nedeninin sadece dış ilişkilerdeki gerginlikte aranamayacağını belirtiyor:

"Türk hükümeti enflasyon oranını yeniden yüzde 10'un altına çekmesini umduğu yeni ekonomi politikalarının taslağını açıkladı. Türk Lirası Ocak ayından bu yana Dolar karşısında yaklaşık üçte bir oranında değer kaybına uğradı. On yıl vadeli devlet tahvillerinin faizi yüzde 18,5'le kredi notu düşük kalkınma halindeki ülkeler düzeyine geldi. Çalkantıları sadece Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmazlığa bağlamak işin kolayına kaçmak olur. Türkiye belli bir süredir yabancı yatırımcıyı ürküten uygulamalara başvuruyor. Yüksek dış borç yükü altındaki Türkiye Lira'nın değer kaybetmesine göz yumamaz. Aksi takdirde dövizle borçlanmış olan işletmelerin ve bankaların durumu sarsılır.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 83 yorum
dıj güçlere boyun eğmeye gidiyor reis. helal olsun.
allah rızası için 10 dolar verin demeye gidiyor bay recep
Bizi kıskanan bir ülkeden neden yardım alalım ki..Ah aziz nessin ahh..
belki de borç verecektir IMF ye verdiğimiz gibi.
önce ingilterenin kapısını çaldı kraliçe bakarız be koçum deyip yolladı..şimdide Deutsche Bank dan yani almanyadan yardım istiyor..Almanya bizi kıskanmıyormuydu yahu bizmi yanlış hatırlıyoruz..denize düşen yılana sarılırmış..ben sadece bu ülkenin fakir halkına üzülüyorum..bunların insanlarımızı düşündükleri yok.
bekle ve gör ne olacak.
@baris27488 ,, sen fakir halk'a hiç üzülme. bizim dolarla molarla işimiz olmaz. sen kendini düşünsen daha iyi edesin. üç beş kuruş zararım var diye yarın kafana sıkaya kalkışma.
@longsanto Bu bekle gör politikası Osmanlının son döneminde uyguladığı politika değil miydi :)
oy verenler nasıl zevk alıyormusunuz bu durumdan?
@bulent_akkoc Başka adam yok ki oy verelim. Kötünün iyisi deyip verilecek. Kendini yönetmekten aciz 2-3 parti var mecliste onlara mı oy verecez… Kendini yönetemiyor ülkeyi bırak yönetmeyi bunlar gibi orta siklette idare bile edemezler... En azından döviz fırladı diye bir gecede 12 banka batmıyor, 1 ay da 278 şirket iflas açıklamıyor. O günleri geçmişiz. Bu günlerde geçer... 2008 geçtiyse bugünlerde geçer.
chp başa geçince ne olcakti. sihirli değnek mi var
hangi baskan ulkesini zor durumda birakmak ister.? Tayyip ister mi dolar euro artsin. adam elinden geleni yapnaya calisiyor. kendi cikarlari icin bile olsa soz konusu ulke ve ulkenin ekonomik durumu. kriz olursa tayyibi de etkiler. adam basa geldiginden beri ulke icin calisiyor. diger partileri de gorduk. dis gucler sanslarini her sekilde denedi ulkeyi bolmek icin ama yapamadilar. tek sey kaldi. ekonomi. simdi onu deniyolar. yapmadıklarını birakmadilar pkk feto bunlara en buyuk ornek. ama ne yapsalar bos goklerden gelen bir karar var.. bekleyip gorecegiz..
@bulent_akkoc hep aynı kelıme cahıller var verseydınız emın olum bundan daha kotusu olamazdı hersey
@aybasio , doğru söylüyon.abd ve ab karşısında elpençe divan durunca ekonomi iyi oluyor dimi.
reis dünya lideri yürü be helal olsun sana nasıl kafa tuttun abd ye
büyüksün trump reis dünya reis görsün
araplardan fayda yok galiba
Türkiye'ye birşey olması demek Avrupa'nın yok olmaya başlaması ve bu ateşin oradan tüm dünyaya sıçraması demektir. Bunu kimse göze alamaz.
korkuyorum hem geleceğim için hem çocuklarım hemde ekmeğim ve huzurum için.Zaten zar zor geçiniyoruz yarı aç yarı tok bi şekilde idaremizi yapıyorduk.Şimdi aldığımız iki ekmek parasınada göz dikiyolar.Ne söylesek boş.Ülke ekonomisi yerlerde.Ne tayyibe nede tepedekilere hiç bişey olmaz. Olan yine bizlere olacak.Dua edelimde daha kötüye gitmesin.
Almanya'yı kıskandırmaya gidiyor reyiz
Makarnacılar troller A haber izleyin uyumaya devam
Dış borçlar bizi bitirecek saray da elden gidecek vah vah
dik dur egilme borcu öyle iste :D
EY AVRUPA
Çarşambaya papazı veriyoruz Ay sonunda da Afrin den çekiliyoruz Başka emriniz....
oynatmaya az kaldı doktorum nerde :) bu gidişle yıl sonunu bulmadan batacaz gibi çok başarılı bi hükümetimiz var maşallah
Bu adamın devrine denk geldik daha ne diyim sansımıza tükürelim
Abd ile aramı yap diyip para isteyecektir troller ne diyor acaba bu duruma mehterle olmuyor demi ha
Bi tansu cillerimiz vardi cia in butun ajanlarina domaliyordu 3–5 kurus icin erdogan ne yapacak acaba :)
Aman petrol canım petrol artık sana sana muhtacım petrol Vayy be ne hale geldik
TÜRKİYE ESKİ TÜRKİYE DEĞİL.... BOŞUNA HEVESLENMESİNLER... TÜRKİYEDE BUNLARA ALKIŞ TUTAN KANSIZLARIDA KINIYORUM... ALMANLAR KENDİ ÇÖKÜŞLERİNİ DÜŞÜNSÜNLER... RABBİM BUNDAN DA SIKINTISIZ ŞEKİLDE ÜLKEMİZİN EN AZ UĞRAYACAK ZARARLA ÜSTÜN GELECEĞİNİ NASİP ETSİN.
@fthkrkmz_2016 dualarla bu işler yürümüyo be kardeş
@fthkrkmz_2016 Artık önüne nasıl bir kemik atıyorlarsa olar 6,1 olmuş eski Türkiye değil diyorsun. Allah o yediğin kemiklerin hesabını sormayacak san hala.
Ekonomi battı bankalar batacak hazır olun
ekmek dolarla satılmıyor ki boşverın şaka mısnız
bence hacca gitsin dua etsin. bayram geliyo
böyle saça böyle tarak
eyyy merkel nerdesin batdık batıyoz ne olue az para verin
Ne kadar vatan haini varmış vay be..... Ve ne kadar hızlıymış bunlar.... Akbabalar bile bu kadar hızlı değil...
Ayıkla pirincin taşını, yok yanlış söyledim;taşın pirincini!
onlara hesap sormaya gidiyor reis
Dünya lideri
almanya bizi kıskanıyor!
Tayip Bey amerikaya almanyaya niye gidiyorsun . İhaleleri peşkeş çektiğin yandaşlara söyle biraz yaardım etsinler..........
Eyy almanya sen kimsin lo, bizim Allah'ımız var.
Sakın Öyle Hata Yapma Tayyip Bey. Bunların Hepsi Çakal Sürüsü. Al Birini Çak Ötekine.
bulent Burak kokuşmuş apış arası kokuyor sun ceddiniz bozuk sizin
Hükümetimiz öncelikle israf,a son vermesi lazım. Yunanistan,dan örnek alınsın. Cipras ňeler yaptida Yunanistan,i düzeltti. 800 Euro' maaş alan Yunanlı 1500 Euro maaş alıyor. Lux ve gereksiz harcamalar sona ermeden bu iş kolay düzelmez
MERKEL DEMEZ Mİ ŞİMDİ BENİ İNCİRLİKTEN KOVDUN PARA DİYON, TURP HALEN ORADA ONDAN NİYE İSTEMİYON.
BATAN ALMANYA EKONOMİSİNE DESTEK OLSUN DİYE FINDIK VERDİK ADAMLAR SAYEMİZDE ÇİKOLATA FABRİKALARINI TAM KAPASİTE ÇALIŞTIRDILAR.BİZDE MİLLİLİK DUYGUSU YOK.TRABZONDA OLTAN FINDIK FABRİKASI PARA BASARKEN TUTTU FABRİKAYI FERRORA YA SATTI.FINDIK FABRİKASI KURAN ADAM AYNI ZAMANDA ÇİKOLATA FABRİKASI DA KURACAK Kİ YAPTIĞI İŞ BİR YERE DEĞSİN AMA BİZDE BÖYLE BİRŞEY YOK BİRİSİ SENİN 3 LİRALIK MALINA 5 LİRA VERİYORSA O APTAL DEĞİLDİR EMİN OL O O 5 LİRAYA ALDIĞI MALDAN 25 LİRA KAZANIR...
Olabilir.Ama ALMANLAR da salak değil Batmış,bitmiş,ekonomisi çökmüş bir Devlete yardım etsin.Tekmeyi vurur uçuruma sallarım ben de olsam.
Almanyaya gerek yok, biz dunyanin en yaratici ekonomik krizden cikis yolunu bulduk. Yastik altindaki dolarlari bozdurmak. Dunyada kimsenin aklina gelmemisti bu yontem. Cok zekiyiz coook
Diğer Haberler