HABER

Berlusconi'nin "sürgüne gitmesi" çağrısı

Muhalefet, "Berlusconi'nin serbestçe sürgüne gitmesine izin verilmesi" çağrısında bulundu.

ROMA (A.A) - İtalya'da Başbakan Silvio Berlusconi'yi kendini koruyucu yasalarla yargıdan kaçmak ve yolsuzlukla suçlayan muhalefet, "Berlusconi'nin serbestçe sürgüne gitmesine izin verilmesi" çağrısında bulundu.

Eski savcı Antonio Di Pietro liderliğindeki Değerler İtalyası Partisi'nin Avrupa Parlamentosu milletvekili Luigi De Magistris tarafından dile getirilen bu öneri merkez sağ iktidarın tepkisini ve muhalefeti kin ve öfkeyi teşvikle suçlamasını beraberinde getirdi.

De Magistris, "İtalya'nın kurtuluşu için" bir kararnameyle Berlusconi'nin sürgüne gönderilmesini savunarak, "Kararnamemiz esas itibarıyla şundan ibaret: Berlusconi'ye İtalya'dan sorunsuzca ayrılma güvencesi veriyoruz. Bunda bir hile ya da aldatmaca da yok. Bu, yeniden demokratik ve medeni bir ülke olma ihtiyacıyla alakalı bir konudur" dedi.

Berlusconi'nin müzik albümü hazırladığı Napolili gitarist Mariano Apicella ve genç bir sevgiliyi de beraberinde götürebileceğinden söz eden De Magistris, "Gitmesi için kendisine bir devlet uçağı tahsis edilebilir; yanına Apicella'yı ya da tatlı bir genç kızı almasına da izin verilebilir. Destinasyon olarak tavziyemiz, Cayman adalarıdır. Peki ya canı sıkılacak olursa? Birkaç at ve de güveneceği bir seyisi pekala orada da bulabilir" diye konuştu.

Berlusconi'nin sürgüne gitmesinin "İtalya'nın kurtuluşu" olacağını savunan De Magistris, "Nihayet kurtuluşa kavuşacak olan bu ülkede, vergi barışına, kişiye özgü kanunlara, ırkçı kararnamelere, kökten dinci yasalara, devletin el koyduklarını mafyaya geri dağıtan düzenlemelere de yer olmayacaktır. Peki ya bizler? Bizler, bu sayede Avrupa'ya ve medeni demokrasiye yaraşan normal bir ülke haline geleceğiz" dedi.

-İKTİDARDAN TEPKİ-

İtalya'daki merkez sağ koalisyonun en büyük ortağı Özgürlükçü Halk Partisi adına yapılan yazılı açıklamada, Di Pietro gibi kendisi de eski savcı olan De Magistris'in son beyanatının, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun iktidar ile muhalefet arasındaki "gerilimi düşürme" çağrısıyla bağdaşmadığı belirtildi.

De Magistris'in sözlerinin "Başbakana ve ona oy verenlere hakaret" olarak nitelendiği açıklamada, ana muhalefet konumundaki Demokrat Parti'nin olaya sessiz kalması da eleştirildi.

Geri Dön