HABER

Beşparmaklar'a dev Türk ve KKTC bayrağı çekildi

Lefkoşa - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) muharip derneklerin projesiyle Beşparmak Dağları'nın "Ciklos" diye bilinen bölgesindeki Güven Park'a, KKTC'nin en büyük Türk ve KKTC bayrağı çekildi.

Bayraklar, Kıbrıs Barış Harekatı ve harekat esnasında, Rum-Yunan birlikleriyle kanlı çarpışmaların olduğu St. Hilarion bölgesinde, Girne'ye hakim bir yerde göndere çekildi. Bayrakların, Toros Dağları'ndan da görülebileceği belirtildi.

Her biri 216 metrekare ebadındaki bayraklar, 50 metre yüksekliğindeki bayrak direklerine törenle çekildi. Törene, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgenerel Hayri Kıvrıkoğlu, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Eröz, Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Salih Cengaver Cem de katıldı. Törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende, muharip dernekler adına konuşan Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği Genel Başkanı Vural Türkmen, bugünün, kendileri için asla unutulmayacak bir gün olduğunu ifade ederek, "Özgürlük ve bağımsızlığın simgesi şanlı bayrakların, tarihin hiçbir döneminde bayrak çekilmeyen bu tepeye geç de olsa çekildiğini, bu onurun muharip derneklere nasip olduğunu" söyledi.

"Bugün burada yeni bir tarih yazılmaktadır" diyen Türkmen, bayrak çekilen dağların, "Sadece Kıbrıs Türkünün değil, tüm Türklük dünyasının kaderinin yazıldığı dağlar olduğunu" kaydetti.Türkmen şöyle konuştu:

"Eğer bu dağlarda yıllar boyu sürdürülen direniş ve direnişi izleyen şanlı mutlu harekat (Kıbrıs Barış Harekatı) zafere ulaşmamış olsaydı, hiç kuşku yoktur Türklüğün kaderinde de önemli ve olumsuz değişimlere tanık olacaktık. Çünkü ulusal güvenliğimizin ve onurumuzun yaşamsal kader çizgisi bu dağlardan geçmektedir."
"Yunan emperyalizminin göğüslendiği ve püskürtüldüğü siperlerin, bu dağların sinesinde olduğunu" ifade eden Vural Türkmen, bu nedenle, dalgalanacak bayrakların, kutsal idealler uğruna şehit düşenlerin anısını da sonsuza kadar dalgalandıracağını vurguladı.

Geri Dön