HABER

Beyaz Saray'da Kritik Toplantı

Beyaz Saray'da Kritik Toplantı

Hükümetin kısmen kapanması krizinde 12'nci güne girilirken Kongre'deki Demokrat ve Cumhuriyetçi liderlerin bugün öğleden sonra Beyaz Saray'da sınır güvenliği konusunda bir brifinge katılması bekleniyor

Amerika’da hükümetin kısmen kapanması krizinde 12’inci güne girilirken, Kongre’deki Demokrat ve Cumhuriyetçi liderlerin bugün öğleden sonra Beyaz Saray’da sınır güvenliği konusunda bir brifinge katılmaları bekleniyor. Başkan Donald Trump da, “Bir anlaşma yapalım mı?” diye sorduğu bir Twitter mesajı paylaştı.

Kongre’de bir harcama tasarısı üzerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle federal hükümetin bazı dairelerine 22 Aralık’ta kaynak akışı durmuştu. Anlaşmanın önünü tıkayan engelse Trump’ın ABD-Meksika sınırına inşa etmek istediği duvar. Trump duvar için Kongre’nin 5 milyar dolar bütçe çıkarmasını isterken, Kongre’deki Demokratlar ise buna karşı.

Brifing, Demokratlar’ın Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk parti konumuna geri döndüğü yeni yasama yılının başlamasından bir gün önce yapılıyor.

Amerikan haber ajansı AP’nin bildirdiğine göre, brifing hakkında bilgi sahibi bir yetkili toplantının esas gündeminin henüz net olmadığını söyledi.

Toplantıya Senato’daki Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell ve Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçiler’in lider kadrosundan Kevin McCarthy ve Steve Scalise’ın da katılması bekleniyor.

Katılımcılar arasında Temsilciler Meclisi’nin yeni başkanı olması beklenen Demokrat Nancy Pelosi ve Senato Demokrat Azınlık Lideri Chuck Schumer’in de olması bekleniyor. Pelosi dün yaptığı açıklamada, Demokratlar’ın Kongre’nin açılacağı Perşembe günü “Trump kapanması” olarak adlandırdığı hükümetin kapanması krizini sona erdirmek için tasarı geçireceklerini açıklamıştı.

Pelosi kaleme aldığı bir mektupta, “Cumhuriyetçiler’e ‘evet’ demeleri için fırsat veriyoruz. Senato’daki Cumhuriyetçiler bu tasarıyı zaten desteklemişlerdi ve eğer şimdi reddederlerse Başkan’ın görevi süresindeki üçüncü hükümet kapanmasının yol açtığı kaos ve yıkımda tam bir suç ortağı haline dönüşecekler” ifadesini kullandı.

Beyaz Saray’ın Kongre liderlerine daveti, Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar’ın hükümeti yeniden açmaya yönelik planlarını açıklamasının ertesinde geldi. Demokratlar’ın planı sınıra duvar inşası için para ayırmıyor.

Demokratlar’ın planına yanıt veren Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders, bunu “umutsuz bir girişim” olarak niteledi ve hükümetin yeniden açılmasını sağlamayacağını belirtti. Sanders, “Çünkü sınırı güvenli hale getirmiyor ve diğer ülkelerin ihtiyaçlarını bizim kendi halkımızın ihtiyaçlarının üzerinde tutuyor” diye konuştu.

Başkan Trump da Demokratlar üzerindeki baskısını sürdürüyor. Trump dün Twitter’da paylaştığı mesajda, “Tahmin ettiğim gibi, Demokratlar yeni duvar için para ayırmadı. Çok yaratıcı. Sorun şu ki, duvar olmadan gerçek anlamda sınır güvenliği olmaz. Ülkemiz nihayet güçlü ve emniyetli bir güney sınırına sahip olmalı” diye yazmıştı.

Ancak Trump daha sonra taktik değiştirdiği şeklinde yorumlanan bir hamleyle Pelosi’ye, “Sınır güvenliği, duvar ve kapanma Nancy Pelosi’nin başkan olarak başlamak istediği konular değil. Bir anlaşma yapalım mı?” diye seslendi.

Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Senato’nun Demokratlar’ın geçireceği düzenlemeyi gündeme alıp almayacağı ya da Trump’ın imzalayıp imzalamayacağı net değil. McConnell’ın sözcüsü Donald Stewart da Senato’daki Cumhuriyetçiler’in Trump’ın desteğini almadan bir adım atmayacağını söyledi.

Stewart, “Çok basit: Senato Başkan’ın imza atmayacağı bir şeyi onun masasına göndermeyecek” dedi.

Sembolik olsa da Temsilciler Meclisi’nin kabul etmesi beklenen tasarılar Başkan Trump üzerinde yeni baskı unsuru oluşturabilir. Ancak yönetim yetkilileri, Trump’ın krize çözüm bulmada acele etmediğini söyledi.

İsimlerinin açıklanmaması koşuluyla konuşan yetkililer, Trump’ın kamuoyunun kendisinin tarafında olduğuna, en azından kendi tabanının desteğini aldığına inandığını belirtti.

Demokratlar’ın hazırladığı paket, İç Güvenlik Bakanlığı’nı 8 Şubat’a kadar geçici olarak mevcut düzeyde fonlamayı öngörüyor. Düzenleme sınır güvenliği için 1,3 milyar dolar ayırıyor. Bu rakam Trump’ın duvar için istediği 5 milyar doların çok altında.

Pakette ayrıca, hükümetin kapanmasından etkilenen diğer bakanlıklar ve dairelerin de mali yılın sona ereceği 30 Eylül’e kadarkaynak sağlanmasını içeren ayrı bir düzenleme yer alıyor.

Geri Dön