Beyaz Saray'dan ilginç Suriye açıklaması

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Suriye'de rejimin kimyasal silah kullanmasının uluslararası normların açık ihlali olduğunu belirterek, "Bu görmezden gelinemez, kabul edilemez, cevap verilmelidir.

Beyaz Saray'dan ilginç Suriye açıklaması

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Suriye'de rejimin kimyasal silah kullanmasının uluslararası normların açık ihlali olduğunu belirterek, "Bu görmezden gelinemez, kabul edilemez, cevap verilmelidir. Cevap verilmemesi kimyasal silahların daha fazla kullanılmasına davetiye çıkaracaktır ve uluslararası standartları yok edecektir" dedi.

Carney, günlük basın toplantısında Suriye'ye yönelik olası askeri operasyonla ilgili soruları yanıtladı.

Suriye rejiminin kimyasal silah kullanmasına yönelik nasıl bir yanıt verileceği noktasında henüz bir karara varmadıklarını belirten Carney, ABD Başkanı Barack Obama'nın seçenekleri gözden geçirmeye devam ettiğini ve kararını verdiği zaman açıklama yapacağını bildirdi.

Carney, seçeneklerin sadece askeri bir yanıt şeklinde mi olduğu yoksa yaptırım gibi seçenekleri de kapsayıp kapsamadığına yönelik soru üzerine, askeri opsiyonlar dahil her seçeneğin masada olduğunu ama seçeneklerin sadece askeri opsiyonlarla sınırlı tutulmadığını belirtti.

Suriye'de kimyasal silah kullanıldığının inkar edilemez bir gerçek olduğunu ifade eden Carney, "Suriye'de kimyasal silah kullanıldığına dair hiçbir şüphe yok. Bunların Esed rejimi tarafından kullanılmadığına dair çok az şüphe var ve konuya mantıklı açıdan yaklaşanlar için de hiçbir süphe olmamalı ki Suriye rejimi 21 Ağustos'taki kimyasal silah kullanımından sorumludur. Bu çatışmada Suriye rejiminin kimyasal silah kullanıldığına dair yüksek derecede güvene sahibiz" diye konuştu.

Carney, burada Obama ve ekibinin üzerinde durduğu sorunun, kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığı veya rejimin bundan sorumlu olup olmadığı değil, uluslararası normların açık ihlaline uygun yanıtın ne olacağı olduğunu kaydetti.

"Uluslararası normların açık ihlali, yanıtsız kalmamal"

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, kimyasal silah kullanımının uluslararası normların açık ihlali anlamına geldiğini söyledi.

Kimyasal Silahlar Konvansiyonu'nu 150'den fazla ülkenin imzalayarak kimyasal silah kullanımının uluslararası normların açık ihlali olduğunu açıkça belirttiğini hatırlatan Carney, Suriye rejiminin bu ihlaline yanıt vermenin ABD ve uluslararası toplumun kesinlikle ulusal güvenlik çıkarına olduğunu ifade etti.

Carney, "Bu görmezden gelinemez, uluslararası normların açık ihlalidir, kabul edilemez, cevap verilmelidir. Cevap verilmemesi kimyasal silahların daha fazla kullanılmasına davetiye çıkaracaktır ve uluslararası standartları yok edecektir" ifadesini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
FED in açılamalarıyla abd nin suriyeye yapacağı operasyonun parasını zaten dünya ülklerine pay etti duruma göre maliyetler artabilir abd maliye bakanının iki dudağı arasında evet insanlık suçu cezasız kalmayacak ancak birde bedeli var. Esadın koltuk sevdası danışmanlarının çok geri zekalı ve yaltakçı olması suriye halkına çok pahalıya mal oldu Allah sonunu hayırlı etsin.
İnsanlık suçu cezasız kalmayacakmış bak lafa bak. Amerika ve avrupalılarmı cezalandıracak. Hani şu ırakta kadınlara tecavüz eden bir sürü masumu öldüren cezaevlerinde işkence fotoğrafları çarşaf çarşaf gazetelere çıkan abd mi ceza verecekmiş. Peki onların yaptıklarının cezasını kim verecek. Ulan esadı filan sevmem çokta umrumda değil ama bu savaşta sonuna kadar esadı destkeliyorum. Sizde emperyalistlerin özgürlük eşitlik demokrasi hikayelerini dinleyerek dualarınızı onlardan esirgemeyin oldumu.
KAHROLSUN EMPERYALİZİM VE YANDAŞLARI..
Diğer Haberler