Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, "Türkiye ile savunma anlaşmamız var. Müttefikimiz Türkiye'yi savunmaya yönelik taahhüdümüz var" dedi.

Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması

Earnest, günlük basın toplantısında, ABD Başkanı Barck Obama'nın, bugün Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Suriye konusunda telefonda görüştüğünü söyledi.

Bunun yanında Kongre üyeleri ile yönetim arasında görüşmelerin devam ettiğini ve toplantı yapıldığını doğrulayan Earnest, yetkililerin Kongre üyeleriyle telekonferanslar yaptığını ifade etti.

Earnest, bu telekonferansların Kongre ile istişarelerin diğer bir halkasını oluşturduğunu bildirdi.

Obama'nın, Kongre ile istişare içinde Suriye konusunda iyice düşünülmüş bir karar vereceğini belirten Earnest, Obama'nın bu kararını ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarına göre vereceğini bildirdi. Earnest, Obama'nın ne zaman karara varacağına dair bir tarih veremeyeceğini kaydetti.

"Hafta sonuna kadar açıklanacak"

Suriye'nin ABD'nin NATO müttefiki Türkiye'nin yanı sıra İsrail ve Ürdün ile komşu olduğunu hatırlatan Earnest, Suriye'de kimyasal silah kullanılmasının ABD'nin çıkarlarını etkilediğini vurguladı. Earnest, bir soru üzerine, Suriye'de kimyasal silah kullanılmasına dair ABD istihbarat birimlerinin araştırmasının henüz sonuçlanmadığını ancak hafta sonuna kadar raporu açıklayabileceklerini söyledi.

Earnest, "Eğer Esad kimyasal silahları Türkiye, İsrail veya Ürdün gibi ülkelere atarsa, ABD olarak tekrar gitmeye hazır olup olmadıklarına" yönelik soru üzerine, uluslararası normların ihlal edilemeyeceğini belirterek, "Uluslararası normların korunması uluslararası toplumun önceliğidir. Türkiye ile savunma anlaşmamız var. Müttefikimiz Türkiye'yi savunmaya yönelik taahhüdümüz var. ABD'nin İsrail'in güvenliğine yönelik de tahhüdü var. Ürdün ile ilişkimiz biraz farklı ama bölgede kritik bir partner, birçok konuda işbirliği yaptığımız bir ülke" dedi.

Bir başka soruya karşılık Earnest, kimyasal silahları Suriye rejiminin kullandığı sonucuna vardıklarını, muhaliflerin bu tür silahlara sahip veya bunarı gönderebilecek kapasitesi olduğuna yönelik kredibiliteli hiçbir raporun bulunmadığını belirtti.

Earnest, uluslararası normların ihlal edilmesinin sonuçları bulunduğuna dair diğer diktatör yönetimlere de mesaj vermek açısından bunun önemli olduğunu bildirdi.

Suriye'ye olası bir yanıtın Irak savaşı ile aynı olmayacağını dile getiren Earnest, "Irak savaşında, bir yönetimin (Bush yönetimi) askeri müdahaleyi haklılaştırmak için kanıtlar araması vardı. Başka bir ülkeye, sonunda amacın rejim değişikliği olduğu uçu açık askeri müdahale vardı" dedi.

"Rejim değişikliği hedeflenmiyor"

Earnst, Suriye'de ise Esed rejiminin sivil halka yönelik kimyasal silah kullandığına yönelik kanıtların ağırlıklı olduğunu, bu kanıtların sosyal medya gibi araçlarla da görüldüğünü aktararak, kendilerinin düşük veye yüksek profilli delil aradığı bir durumun bulunmadığını belirtti.

Earnest, bunun yanında amaçlarının ucu açık askeri bir eylem olmadığına değinerek, rejim değişikliğinin hedeflenmediğini vurguladı.

Earnest, Suriye'deki genel sorunun çözümünün ise askeri yollardan olacağını düşünmediklerini söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, bir soru üzerine, Suriye'ye olası yanıtta İngiltere'nin oynayabileceği rolden duyduklarını memnuniyeti dile getirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
HANİ BİR SÖZ VARYA NE DERLER, GÖLGE ETMEDE BAŞKA BİRŞEY İSTEMİYORUZ SİZDEN...BİZİM BAŞIMIZA NE KÖTÜLÜK GELDİYSE SİZİN SAYENİZDE GELDİ..YETER ARTIK BIRAKIN YAKAMIZI...RAHAT BIRAKIN ORTADOĞUYU, İSLAM ALEMİNİ..
PKKYI YOK ETMEK İÇİN NEDEN TC BİR OLMADINIZ.
Ülke sizin savunmanıza kaldıysa vay halimize!!
sizin ipinizle kuyuya inen.kuyudan çıkamaz.
yok arkadaş bizi savunmayın. savunacak hale düşmeyin.
analar ağlamasıncılar nerede???
Valla sikiyosa yapmayin ,ortadoguya sizi sokan başbakan , siz Turkiyenin dediğini yapacaksiniz biz sizin değil,devir degisti...Yoksa ortadoguyu ruyanizda gorursunuz...
ABD DEN TÜRKİYE AÇIKLAMASI DEV TAYYİP CÜCE TAYYİP DEVE CÜCE YOK DEVE HAYIR CÜCE DEVE CÜCE YOK DEVE TAYYİP .. ABD DEN AÇIKLAMA GELDİ OTUR KALK BİR DAKİKA ŞU KUKLAYI BİR KENARA KOYİM TUVALETİM GELDİ. BİRAZDAN DEVAM EDERİZ
işimiz size kaldıysa bize Allah yardım etsin gerçi yıllardır iyi yönetiyorsunuz bizi
bizim savaşımız değil suriyeyide biz düşünecek değilizya artık abd bunada bi çözüm üretsin neden türkiye tampon bölgeymiş gibi acaba türkiye savaşa girermi girmezmi neden girsin suriyenin bize bi getirisi yok bizde artık bu şeklde düşünmeliyiz abdeye getirisi yok suriyenin bu kadar bekledi artık halledecek olanda abd biz elimzden geleni yaptık bence suriyenin halkı buralarda barınıyo yetr bence çok bile yapldı maaşlar bağlandı evler verldi paralar verildi yetr biz kendi halkımızı düşnmeliyiz bizim fakirimiz fukaramız çöpten ekmek yiyo hala başında damı olmayanlarmız var hayır demeyi öğrenmeli
ABD meksika'yla savaşsın biz onu koruyalım...
bizden uzak durun bizi pislik oyunlarınıza alet etmeyin biz savaş istemiyoruz savaşırsakta kendi kendimizi savuna biliriz biz ne ırak'a nede başka bir ülkeye benzemeyiz
ZATEN GİRECEKSİN...BIRAK BU AYAKLARI..BİZİM İÇİN GİRECEKMİŞ..ŞİMDİYE KADAR NERDEYDİN.. ŞİMDİMİ BİZİ SAVUNMA TAAHHÜDÜN VAR DİYORSUN...İKİ YÜZLÜLÜGE BAK..BU ABD-İSRAİL VE YANDAŞLARI DÜNYAYI SÖMÜRMEYE DEVAM EDECEKLER...
herseyde su beyaz sarayda bitiyor ya valla bikere görmek istiyorum surayı :)
bu ne nane ne tursü başbakan esat gitmali diyor avrupa ve sarı şeytan amerika yok diyor. denge bozulur. bu nasıl iş bizimkiler ne zaman kendine gelecek
Altın 3.500 dolar olur mu?
Diğer Haberler