HABER

'Beyin krizi' ölümlerde üçüncü

Osmangazi Üniversitesi (OGÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gazi Özdemir, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ölüm sıralamasında kalp krizinin birinci, kanserin ikinci ve beyin krizinin üçüncü sırada yer aldığını söyledi.

'Beyin krizi' ölümlerde üçüncü

Özdemir, Yunusemre Kültür Merkezi'nde, "Beyin Haftası" etkinlikleri kapsamında düzenlenen toplantıda, 60 yaşın üstündeki kişileri etkileyen beyin krizi sıklığının Türkiye'de 100 bin kişide 175 olduğunu kaydetti.

Türkiye'de genel nüfusa göre, yılda ortalama 125 bin yeni beyin krizi vakası olduğuna işaret eden Özdemir, "Beyin krizinin yüzde 28'i 65 yaşından önce, yüzde 72'si ise 65 yaşından sonra oluşmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölüm sıralamasında kalp krizi birinci, kanser ikinci, beyin krizi üçüncü sırada yer almaktadır" dedi.

Özdemir, beyin krizinin, ölüme neden olabilmesi ve iş gücünü olumsuz etkilemesi nedeniyle sosyal ve ekonomik problem konumunda bulunduğunu ifade ederek, Türkiye'de beyin krizi vakalarının yüzde 71'inin beyin enfarktüsü, yüzde 29'unun da beyin kanaması olduğunu sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler