HABER

Biden’ın Türkiye ziyareti ABD basınında

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Irak sonrası gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti ABD’nin önemli gazetelerinde yer aldı.

Wall Street Journal, ziyaretin Türkiye’nin özellikle Suriye ve İran’a yönelik ABD’nin bölgedeki dış politikasına “ayak uydurduğu” zaman gerçekleştiğini savunarak, “İsrail konusunda farklılıklar devam etmesine rağmen Türkiye Washington’un en aktif dış politika müttefiklerinden biri oldu” yorumunu yaptı. New York Times gazetesi de, Türkiye ve ABD’nin Suriye’ye yönelik tepkilerinde aynı hizaya geldiğini vurguladı.

ABD’nin çok satan gazetesi Wall Street Journal, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Irak sonrası gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinde “gerçek liderlik” olarak tanımladığı Suriye’ye baskı kararı için teşekkür ettiğine dikkat çekerek, Joe Biden’ın ziyaretinin, Türkiye’nin özellikle Suriye ve İran’a yönelik ABD’nin bölgedeki dış politikasına “ayak uydurduğu” anda gerçekleştiğini belirtti.

-“TÜRKİYE, WASHİNGTON’UN EN AKTİF DIŞ POLİTİKA MÜTTEFİKLERİNDEN BİRİ OLDU”-

Gazete, “İsrail konusunda farklılıklar devam etmesine rağmen Türkiye, Washington’un en aktif dış politika müttefiklerinden biri oldu” diye yazarken, “Türkiye’nin potansiyel olarak felce uğratan yaptırımları uygulamada ABD ve İngiltere gibi müttefiklere katılmak için hazır olduğuna yönelik az işaret var” değerlendirmesini yaptı.

Haberde, analistlerin Türkiye’nin Washington ile yükselen ortaklığının büyük ölçüde Orta Doğu’da devam eden Arap Baharı’nın yan etkilerinden dolayı olduğunu ve bu durumun Ankara’yı Tahran ile artan bir şekilde rekabete ittiğini söylediklerine dikkat çekildi.

-“TÜRKİYE İRAN KONUSUNDA DİKKATLİ”-

Ayrıca, Tahran’daki İngiliz Büyükelçiliği’ne yönelik saldırıları anımsatan gazete, Türkiye’nin Tahran’a karşı tırmanan eylemlere yönelik dikkatli olduğunu belirterek, Türkiye’nin Suriye ile uzun bir sınırı olduğuna işaret etti.

Ankara’nın aynı zamanda sınırdaki Sii-Sünni anlaşmazlığını yükseltmek istemediğini savunan gazete, İran ve Irak’ın çoğunluğunun Şii, Türkiye’nin ise Sünni olduğunu, ayrıca Suriye’nin de bir azınlık grup olan aleviler tarafından yönetildiğini vurguladı.

-“TÜRKİYE VE ABD SURİYE KONUSUNDA AYNI HİZAYA GELDİ”-

New York Times gazetesi de, ABD Başkan Yardımcısı Biden’ın Türkiye’de İran ve Suriye hakkında konuştuğuna dikkat çekerek, bazı farklılıklardan sonra şimdi Türkiye ve ABD’nin Suriye’ye yönelik tepkilerinde aynı hizaya geldiğini vurguladı.

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
gelsin :) abdli özeel yetkilileri ağırlamak bizim için bi zevk
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler