Biga’da deve güreşleri nefes kesti

Çanakkale’nin Biga ilçesinde, Biga Belediyesi tarafından bu yıl 4´üncüsü düzenlenen geleneksel deve güreşleri, çekişmeli müsabakalara sahne oldu.Çınarlık Parkı´nda yapılan güreşlere Akdeniz, Marmara ve Ege bölgesinden 170 deve katıldı.

Çanakkale’nin Biga ilçesinde, Biga Belediyesi tarafından bu yıl 4´üncüsü düzenlenen geleneksel deve güreşleri, çekişmeli müsabakalara sahne oldu.
Çınarlık Parkı´nda yapılan güreşlere Akdeniz, Marmara ve Ege bölgesinden 170 deve katıldı. Sahaya çıkan develer, birbirlerine üstünlük sağlamak için yoğun çaba sarf etti. Görevliler, zaman zaman kilitlenen develeri ayırmak için uzun uğraşlar verdi. Belediye Başkanı İsmail Işık, Türkiye´nin önemli başpehlivan şampiyon develerini Biga´da buluşturduklarını söyledi. Güreşlerin bu yıl dördüncüsünü düzenlediklerini ifade eden Başkan Işık, "Biga´nın tanıtımına destek ve katkı verdiğine inandığımız deve güreşleri Türkiye deve güreşleri takviminde yerini aldı. Bu sadece iki devenin güreşmesi kadar basit ifade edilebilecek bir olay değildir. Bu bin yıldan beri Türklerin, Orta Asya’dan getirdiği çok önemli bir kültürün bugünde devamıdır. Buna destek verdiğiniz için çok teşekkür ederim" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler