HABER

Bilerek AİDS bulaştırmaya 7 yıl hapis

Bilerek AİDS bulaştırmaya 7 yıl hapis

Antalya - Antalya'da AIDS olmasına rağmen evlenerek, eşine HIV virüsü bulaştırdığı iddiasıyla yargılanan Ümit Ulukaya'ya, üçüncü kez görülen davada, 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ümit Ulukaya'nın 8 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin mahkeme kararının Yargıtay tarafından "yürürlüğe giren yeni TCK'da yer alan lehte hükümlerin uygulanması gerekliliği" ile bozulması üzerine Ulukaya, Antalya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden
yargılandı.

Davanın üçüncü duruşmasına, sanık Ümit Ulukaya katılmazken, avukatı Sonur Ustaoğlu ile şikayetçi eski eşi Sevgi Zindan duruşmada hazır bulundu.

Geçen duruşmada mütalaasını sunan Cumhuriyet Savcısı, Ümit Ulukaya'nın, Yeni TCK'nın 86. ve 87. maddeleri hükümlerince "etkili eylem" suçu kapsamında cezalandırılmasını talep etti.

Karar öncesi savunmaları sorulan sanık avukatı Soner Ustaoğlu, "Sanığın suç işleme kastı yoktur. Beraatını talep ediyoruz" dedi.Daha sonra Mahkeme Başkanı Abdullah Yıldız, suçun işleniş şekli,özellikleri, sebep ve saikleriyle mağdur Sevgi Zindan'da meydana
getirdiği sonuç dolayısıyla sanık Ulukaya'nın, önce 2 yıl, eylemin eşe karşı işlenmiş olması nedeniyle de cezanın yarı oranında artırılarak, 3 yıl hapis cezasına çarptırıldığını belirterek, eylemin mağdurda iyileşme olanağı bulunmayan bir hastalığa sebebiyet vermesi nedeniyle de sanığın cezasının 9 yıl hapis olarak belirlendiğini bildirdi.

Mahkeme Başkanı Yıldız, sanığın duruşmalardaki mahkemeye saygılı tutum ve davranışları dolayısıyla cezasında 1/6 oranında indirim yapıldığını kaydederek, Ulukaya'nın "etkili eylem" suçu kapsamında 7 yıl 6 ay hapisle cezalandırıldığını açıkladı.

Türkiye'de bu tip hastalıklarla ilgili yasal düzenleme bulunmadığını ifade eden Ustaoğlu, şunları söyledi:

"Temyiz başvurusunda gerekirse yargılanmanın yenilenmesini de talep edeceğiz. Bu hastalığın tartışılması gerekiyor. AIDS ve bu tür suçlamalar TCK'da özel bir düzenlemeyle ele alınmalı. Türkiye'deki hukuki süreç kapanırsa davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne
taşımayı düşünüyoruz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler