Bilim adamlarını şaşırtan keşif

Bilim adamları, şimdiye kadar elde edilen bulgular doğrultusunda, yunusların, insanlardan sonra en uzun hafızaya sahip olan canlılar olduğunu açıkladı.

Bilim adamlarını şaşırtan keşif

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki araştırmacılar, aradan 20 yıl geçmiş bile olsa, yunusların eski dostlarının ıslıklarını hatırlayabildiklerini belirtiyor.

Hazırlanan yeni raporun yazarları, bu uzun dönemli hafızanın, yunusların evrim sürecinde elde ettiği karmaşık sosyal ilişkilerle bağlantılı olduğunu ifade ediyorlar.

Yapılan araştırmada bilim adamları, su altına yerleştirilen ses düzenekleri sayesinde, daha önce bir akvaryumda ya da hayvanat bahçesinde birlikte yaşamış olan yunuslara birbirlerinin ıslıklarını dinletti.

Bilim adamlarına göre, yunuslar, tanıdıkları bir ıslığı duyduklarında daha hareketli ve canlı bir davranış biçimi sergiliyor.

Tanıdıkları yunuslarla aynı cinsiyetten ve aynı yaştan olan ancak daha önce birlikte yaşamadıkları yunusların ıslıkları dinletildiğinde ise yunusların sıkıldıkları ve fazla ilgi göstermedikleri belirlendi.

Araştırma sırasında bir yunusun, 20 yıl önce birlikte yaşadığı ancak o dönemden bu yana bir daha görmediği bir başka yunusun ıslığını tanıdığı belirlendi.

Araştırmayı yapan bilim adamları, yunusların, iyi hafızaya sahip olduğu bilinen fillerden bile daha gelişmiş bir hafızası olduğunu, bir dönem birlikte yaşadıkları takdirde hem kendi ailelerinden gelen yunusları hem de yabancıları tanımlayabildiklerini belirtiyorlar.

Araştırmacılar, uzun dönemli hafızanın bu kadar gelişmiş olmasının, sık sık bir gruptan diğerine geçen yunusların karmaşık sosyal yaşamları ve ilişkileriyle bağlantılı olduğunu düşünüyor. Bilim adamları, bir ıslığı unutmayıp uzun süre sonra hatırlamanın, gruba yeni katılan bir yunusun dost mu yoksa düşman mı olduğunu belirlemekte en önemli silah olduğunu vurguluyorlar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
allahçılar toplanmış yine kuranda yazıyordu falan ama bilim adamları açıklayana kadar niye sustunuz bilmiyoruz :D gelecekten şöyle bir kaç yararlı haber versenizde insanlığa faydanız olsa lan böyle boş boş konuşacağınıza işe yarardınız
yok canım bu kuranda vardı.bulununca nedense kuranda olur........müslüman müslümanı öldürmekle meşgul.bakın islam cografyasına kan revan.
İnsanların beynimi vardı !!!!!!!!
İnsanların var sen krndini insan sınıfına koyma
her kafadan bi yorum gelmiş azcık iyi okusanız anlarsınız bilim adam adamları güya iş mi yaptıklarını sanıyolar yunusların aklı neden çalışır bilirmisiniz insanlar gibi çünki hazreti yunus peygamber yunusun için yaşadıgı için
Konuyu getirip Evrime bağlamışsınız.Allah öyle yaratmış.Kur-an da da adından söz edilen ender hayvanlardan biridir.İlla da Hayvandan türediklerini iddia eden hayvan oğlu hayvanların tezi böyle ne yaparsın.Biz adem oğlu yani insan oğlu insanız.İsteyen kendini istediği gibi hissetmekte serbesttir.
Allah cc adamların gözüne sokmuş,sadece kendinizi akıllı sanmayın diye.
beyler ben de matematik çözmeden mühendis oldum.Türkiye işte.
Demek ki artık ''BALIK HAFIZALI'' lafı geçersiz kaldı.
Beyninin tasının siktiğimin editörü, hangi dün mesajımı yayınlamayan sen, yunuslar ve balinalar balık değiller, deniz memelisi onlar. Yani bu demek oluyor ki seni sikebilecek nadide deniz canlıları sınıfına dahiller.
keşke balık hafızalı olsaydık....
ALLAH..ALLAH...
YA HALEN EVRİM DİYORLAR BU SIĞ KAFA VE BEN SÖYLÜYORSAM DOĞRUCULUK FALAN METERYALİST DÜŞÜNCE İÇİNDE KENDİ PSİKOLOJİSİNİN BİLE KABUL ETMEDİĞİ BİR DÜŞÜNCEYİ SAVUNMAKTAN VAZGEÇMEYECEKLER...YAZIK BU HOMOSAPİENSLERE (BİZ O NESİLDEN DEĞİLİZ BİZ ADEM İLE HAVVA DAN GELENLERDENİZ)...
Çok tatlılar.
Ya arkadaş bu dindar kafalıları anlayamıyorum.İnsanlar bilimsel deneyler yapıyorlar, ortaya yeni bilinmedik olgular çıkarıyorlar hala yok evrim yokmuşlarla uğraşıyorlar.Buradaki amaç acaba ileride insanlık için iyi bir şey çıkartılabilir mi?Bak hayvanların değişik özelliklerini kullanarak tedavide kullanıyorlar.Kötü bir şey mi yapıyorlar.
EVRİMİ SAVUNANLAR SORUYORUM HANGİ HAYVANDAN TÜREDİNİZ SİZ
Diğer Haberler