HABER

Bilim haberlerinin kaynağı AA

Ankara (AA)- Basında yayımlanan bilim haberlerinin en büyük kaynağını yüzde 17,1 ile Anadolu Ajansının oluşturduğu, kaynaksız olarak yayımlanan AA haberleri dikkate alındığında bu oranın daha da arttığı belirlendi.

Basının kullandığı bilim haberlerinin çoğunlukla sağlık, bilişim ver alternatif tıp konularından oluştuğu da tespit edildi.

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. İrfan Erdoğan basında bilim haberlerinin kullanımını araştırdı. Araştırmada, bilim haberleri de detaylı bir şekilde taranarak incelendi, ayrıca 31 sorudan oluşan bir de anket uygulandı.Erdoğan, yaygın basının bilim haberlerinde en çok sağlık, bilişim ve alternatif tıp konularına yer verdiğini saptadı.

Erdoğan, bilim haberlerinde sağlık konusunun en çok işlenen tür olduğunu saptadığı araştırmasında, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Yaygın basında sağlık başlığı altında en çok verilen bilim haberleri kanser, oburluk, diyet, şeker hastalığı, beslenme bozuklukları psikolojik problemler ve çözümleri, cinsel problemler, kalp sağlığı ve cilt sağlığıdır. Sağlık konusunda da sunumlar daha çok promosyon karakteri taşımaktadır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön