HABER

Bilim insanlarından çok korkutan deprem öngörüsü

Yeni Zelanda 'da 2016 yılında yaşanan 7.8 büyüklüğündeki depremin Hikurangi fay hattını uyandırdığını söyleyen uzmanlar korkunç bir öngörüde bulundu.

2016’da Yeni Zelanda’da yaşanan 7.8’lik depremin Hikurangi fay hattını uyandırdığını söyleyen uzmanlar uyardı: Bu hatta yeni bir deprem 9’luk olur, tsunami dalgaları ülkeyi yok eder.

Yeni Zelanda merkezli bilim şirketi GNS, korkunç bir öngörüde bulundu: Şirkette araştırmacı olan Ursula Cochran, deprem kuşağında bulunan ve sık sık depremlerle sarsılan 4.7 milyon nüfuslu ülkeyi büyük bir tehlikenin beklediğini aktardı.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre Cochran, 14 Kasım 2016'da Kaikoura kasabasında yaşanan 7.8 büyüklüğündeki depremin uykuda olan Hikurangi fay hattını uyandırdığını aktardı. Hikurangi hattında yaşanacak bir depremin 9 büyüklüğünde olacağına dikkat çeken Cochran şöyle dedi:

"2011'de Japonya'da yaşanan 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami dalgalarını iyi düşünmemiz gerekiyor. Eğer Yeni Zelanda'da korkulan gerçekleşir ve beklediğimiz 9 büyüklüğündeki deprem meydana gelirse, ardından oluşacak tsunami dalgaları özellikle ülkenin batı kıyılarındaki adalara sadece 7 dakika içinde ulaşacak.

Böyle bir ihtimal de 'kıyamet' demek. Olası 9 büyüklüğündeki bir sarsıntı, deprem ölçüm birimlerine göre geçen yıl Kaikoura'da yaşanandan 11 bin kat daha güçlü olacak."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler