HABER

Bilinçsiz güneşlenme cilde zararlı

Deniz ve güneşlenme konusunda vatandaşları uyaran Başhekim Dr. Mithat Ekici, bilinçsiz güneşlenmenin cildin erken yaşlanmasına neden olduğunu söyledi.

Bilinçsiz güneşlenme cilde zararlı

Yaşadığımız bu sıcak günlerinde, sağlık açısından pek çok yararı olan deniz ve güneşin bilinçsiz davranışlar neticesinde zararlı bir hale gelebileceğine dikkat çeken Dr. Mithat Ekici, vatandaşları uyardı. Ekici, "Güneşin verdiği enerji, denizin verdiği huzurla birleşince yaz aylarında kendimizi daha iyi hissederiz. Güneş ve deniz, aydınlık ve enerjiyle içimizi, ruhumuzu aydınlatır. Ancak bunun zarar verici hale dönüşmemesi için bir takım hussuslarda tedbirli olunmalı" dedi. Denizde uzun süre kalmanın ciltte kuruluğa neden olduğunu ve güneşin altında fazla durulması halinde güneş ışınlarının zararlı etkilerini arttırdığını ifade eden Dr. Ekici, "Kirli suda yüzüldüğünde, yutulan su aracılığı ile kimyasal ve biyolojik pek çok yan etki ortaya çıkar. Ayrıca kirli denizdeki kimyasalların cilt üzerinde basit kaşıntılardan ürtikere varan etkileri söz konusu olabilir. Yüzme bilmeden yapılacak deniz sporları da boğulmaya varabilecek riskler içerir. Burada önemli olan kişinin sınırlarını zorlamamasıdır" şeklinde konuştu.

ROMATİZMAL AĞRILAR GÜNEŞ BANYOLARIYLA AZALIYOR

Güneşlenmede dozu kaçırmamanın önemine değinen Ekici, "Küçük cilt problemleri güneşle birlikte kaybolur. Güneş ışınlarından alınan D vitamini de kemiklerin güçlenmesini sağlar ve birçok romatizmal ağrılar güneş banyolarından sonra azalır. Ancak güneş ışınlarına çok uzun süre maruz kalmak cilde zarar verir. Bilinçsiz güneşlenme, cilt lekelerinin oluşmasına destek verir. Su kaybına neden olduğu için cildin kurumasına, nemini kaybederek esnekliğini kaybetmesine ve dolayısıyla erken yaşlanmaya neden olur. UV ışınları cilde zarar verdiğinde, cildin ilk tepkisi kızarmaktır. Eğer gerekli önlemler alınmazsa yanık ve sekonder enfeksiyonlar büyük sorunlar yaşatabilir" uyarılarında bulundu.

SU EGZERSİZLERİ KARA EGZERSİZLERİNE GÖRE DAHA AZ YORUYOR

Dr. Mithat Ekici, tüm vücudu çalıştıran su egzersizlerinin, özellikle ileri yaşlardakilerin, eklem ve adale problemi olmadan kilo vermelerine yardımcı olduğunu söyledi. Kalbin su egzersizlerinde, kara egzersizlerine oranla daha az yorulduğunu belirten Ekici, "Suyun kaldırma kuvveti ile yüzen kişi, gerçek ağırlığının yaklaşık yüzde 10'nunu taşır, geri kalan ağırlık su tarafından taşınır. Bu özelliğinden dolayı denizden aynı zamanda tedavi edici amaçla da yararlanabiliriz. Egzersizler kan dolaşımını hızlandırarak, sakatlanmış bölgelerdeki kan dolaşımını arttırır. Bu da iyileşme sürecini hızlandırır. Su basıncı, sakatlık etrafında görülen şişkinliklerin inmesinde yardımcı olabilir" dedi.

DENİZ CANLILARINA DİKKAT!

Dr. Ekici, deniz sporları sırasında deniz canlılarına dikkat edilmesi gerektiğini de belirterek, deniz kestanesi, deniz anası gibi canlıların üzerine basıldığında veya dokunulduğunda ciltte ciddi sorunlar oluşabileceğini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler