HABER

Bin Ladin'in robot resmi kime benziyor?

Usame Bin Ladin'in 1998'de dosyasına konan fotoğrafını "yaşlandırırken", İspanyol komünist Birleşik Sol (IU) partisinin lideri Gaspar Llamazares'in fotoğrafının kullanıldığı belirtildi.

İspanyol El Mundo gazetesinin haberinde, ABD Dışişleri Bakanlığının "rewardsforjustice.net" sitesinde yayımlanan Bin Ladin'in robot resminin, IU lideri Llamazares'e ait olduğu ifade edildi. Amerikalı yetkililerin robot resmi FBI'dan aldıklarını söylediği belirtilirken, FBI'ın sözcüsü Ken Hoffman'ın da haberi doğruladığı ve Bin Ladin'in robot resmi yapılırken, teknik bölümün, Llamazares'in bir fotoğrafını kullandığını kabul ettiği bildirildi.

Bin Ladin'in olası son halinin robot resmini yaparken benzer bir yüz ifadesi aramak için Google'da "yüz görüntüleri" araması yapan FBI teknik servisinin, Llamazares'in fotoğrafına rastladığı ve bunun üzerinde oynamalar yaparak, Bin Ladin'in robot resmi olarak kullandığı kaydedildi. FBI sözcüsü Hoffman, konuyla ilgili "Teknik servisin yaptığı tamamen kural dışı bir şeydir" açıklamasında da bulundu.

Bu arada İspanyol gazetesi aracılığıyla konudan haberdar olan IU'nun lideri ve parlamento sözcüsü Llamazares, çok şaşırdığını söylerken, İspanyol Dışişleri Bakanlığı ile hemen temasa geçerek sorumluların ortaya çıkarılması için gerekli işlemlerin yapılmasını isteyeceğini açıkladı.

Geri Dön