HABER

Binalar tehlike saçıyor

BOLU (İHA) - 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinin ardından yıkımı veya onarımı yapılmayan binaların her an yıkılma tehlikesi taşıdığı belirtildi. Orta hasarlı binalar için onarım süresinin bitmesine günler kala 458 konut sahibi henüz Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü'ne onarım ruhsatı için müracaatı yapmadı. Bayındırlık ve İskan İl Müdürü Adnan Cumhur onarım ruhsatı için müracaat etmeyen orta hasarlı konut sahiplerinin konutlarının 1 Ocak 2003 tarihinden itibaren yıkılacağını belirtti.

İki büyük deprem sonrasında konutların oturulabilirliklerinin kontrolünü yapan komisyonlar tarafından belirlenen 3771 binadan 3313 binanın onarımına başlanırken 458 binanın onarımı için müracaatın yapılmadığı belirtildi.

Orta hasarlı binalardaki çalışmaların geç başladığını ve bu nedenle bir çok binanın henüz bitirilemediğini, bazı bina sahiplerinin ise onarım çalışmalarına duyarsızlığı nedeniyle onarım yapmadığını belirten Bayındırlık ve İskan Müdürü Adnan Cumhur, onarımı yıl sonuna kadar yapılmayan binaların yıkılacağını ifade etti. Cumhur, "Depremlerin üzerinden 3 yıl gibi uzun bir zaman geçmesine rağmen orta hasarlı binaların onarımları henüz bitirilmiş değil. Onarım çalışmalarına başlanmayan binaların yıkılması için geçen yıl verilen süre artçı depremler sürdüğü için bir yıl uzatılmıştı. Fakat görünen o ki bu süre fazladan verilmiş. Onarımına başlanmayan binalar verilen ek süre içersinde de başlanmadı. Artık yapabileceğimiz hiç bir şey kalmadı. Bu yıl sonunda onarımına başlanmayan binalar 1 Ocak 2003 tarihinden itibaren yıkılmaya başlanacak" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön