HABER

Binalar, tepki verecek

IBM'in, önümüzdeki 5 yılda hayata geçirmeyi düşündüğü inovatif çalışmalarla, binaları yöneten teknolojiler ihtiyaçları algılayıp hızla yanıt verebilen, yaşayan birer organizma gibi çalışacak.

Yeni teknolojiler sayesinde mevcut binalar güçlendirilecek, yeni binalar donanımlı, birbirine bağlı ve akıllı, enerjiyi verimli kullanan sistemlerle geliştirilecek. Bir binanın ısı, elektrik, havalandırma, su, atık yönetimi, telekomünikasyon ve güvenlik gibi tüm ihtiyaçları, daha iyi yönetim ve denetim için bütünleştirilecek.

Binaların içindeki binlerce sensör, hareket ve sıcaklıktan nem ve aydınlatmaya kadar tüm verilerdeki değişimi izleyecek. Bina yalnızca doğayla birlikte var olmayacak, aynı zamanda ondan yararlanacak. Sistem, bir şeyin bozulmadan onarılmasını, acil durum birimlerinin hızla yanıt vermesini, tüketiciler ve işletme sahiplerinin enerji tüketimi ile karbon emisyonunu gerçek zamanlı izleyerek azaltmak için gerekli işlemleri yapmasını sağlayacak.

Günümüzde enerji kullanımını azaltıp operasyonel verimliliği artıran bazı binalar, içinde yaşayanlar için rahatlık ve güvenlik sağlayarak, daha şimdiden "akıllılık" belirtileri gösteriyor. Örneğin, Cin'deki Dragon Hotel, donanımlı, birbirine bağlı ve "akıllı otel" yönetimi sistemi oluşturması için IBM'i seçti. Sözleşmeye göre IBM; otelin, elektronik ajanda (PDA) sistemi, kendi kendine kontrol yapan kiosku, etkileşimli televizyonu, RFID (Radyo Frekansı Tanıma) sistemini, internet telefonunu, cep telefonu
sistemini ve oda denetim fonksiyonlarını içeren ana sistemlerini bütünleştirecek.

2006'da açılan yeni, 52 katlı 7 World Trade Center (7 Dünya Ticaret Merkezi), New York kentinin ilk yeşil binası oldu. Çevre Koruma Ajansı, ABD Yeşil Bina Konseyi ve diğer kuruluşlar, binanın liderliğini tanıdı. Binada, kulenin ısıtılması ve soğutulması için bilgisayar denetimli sistemler, yüksek verimlilikte çalışan tesisat sistemleri, iç mekan hava kalitesini iyileştiren filtrasyon sistemi, soğutma ve sulama amacıyla yağmur suyunu toplayan bir su koruma sistemi bulunuyor. Karbondioksit sensörleri, gün
ışığında aydınlatmayı kısma denetimleri, değişken hızlarda çalışan fanlar ve akımdan elektrik üreten türbin jeneratörleri gibi aygıtlar, enerji maliyetlerinin azaltılmasına yardımcı oluyor.

2009'da Brooklyn Tersanesi'nde açılan, ülkenin ilk çokkatlı yeşil endüstriyel tesislerinden biri olan Perry Avenue binası, donanımın iyileştirilmesine güzel bir örnek teşkil ediyor. Binada, yüzey sıcaklıklarının azaltılmasını sağlayan rüzgar türbinleri, çatı üzeri güneş enerjisi panelleri ve yansıtıcılar birleştirilmiş bulunuyor. Yağmur suyu tuvaletlerde geri dönüştürülüyor, düşük emisyonlu araçlar için özel alanlar da yer alıyor. Binanın bütünleştirilmiş işlevleri, teknoloji kullanılarak yönetiliyor ve izleniyor.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön